Akty prawne będą ogłaszane wyłącznie w Internecie. W Polsce ma być tak jak w Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Portugalii i na Węgrzech, gdzie nie ma oficjalnej papierowej wersji dzienników urzędowych zawierających obowiązujące przepisy prawa.
Dziś mamy i drukowaną, i elektroniczną, obie oficjalne i autentyczne. Ale Rządowe Centrum Legislacji przygotowało w końcu projekt zmiany w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych. Przewiduje się w nim, że Dziennik Ustaw, Monitor Polski, dzienniki urzędowe ministerstw i urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe będą się ukazywać wyłącznie w Internecie. Tak ma być od 2012 r. Każdy z organów ogłaszających lub wydających przepisy będzie prowadził oddzielną stronę internetową przeznaczoną na ich publikację.
– Termin uruchomienia urzędowych publikatorów online jest wyznaczony realnie, tak aby była do tego przygotowana administracja zarówno rządowa, jak i samorządowa – mówi Maciej Berek, szef RCL.
Elektroniczne Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie publikowane dzisiaj na stronie internetowej RCL będą w przyszłości wydawane z zachowaniem w roku kalendarzowym pozycji oraz stron. Przestanie mieć jednak sens podział na numery. [b]Ważny będzie bowiem nie dzień wydania dziennika zawierającego kilka ustaw czy rozporządzeń, ale elektronicznego ogłoszenia konkretnego aktu[/b].
Jedyne drukowane Dzienniki i Monitory zostaną przeznaczone dla prezydenta, Biblioteki Narodowej i Archiwum Akt Nowych. Takie wydruki mają być przechowywane wieczyście jako podstawa kontroli autentyczności i integralności aktów prawnych ogłaszanych w formie informatycznej.