Unijna dyrektywa w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych przewiduje, że autor oprogramowania w momencie pierwszej sprzedaży traci monopol na jego dystrybucję, czyli wyczerpuje prawo do rozpowszechniania kopii programu (tzw. zasada wyczerpania). Niemiecka spółka UsedSoft sprzedaje licencje odkupione od klientów firmy Oracle, która tworzy oprogramowanie. Oracle umożliwia pobranie kopii programu bezpośrednio z jej strony internetowej. Licencja pozwala na udostępnienie oprogramowania maksymalnie 25 użytkownikom. Klienci UsedSoft, którzy kupią „używaną" licencję, mogą pobrać oprogramowanie ze strony Oracle. Klienci, którzy mają już oprogramowanie, mogą dokupić licencje dla dodatkowych użytkowników.

Oracle domaga się od UsedSoft zaprzestania tej praktyki. Niemiecki Najwyższy Sąd Federalny, który rozpoznaje tę sprawę w ostatniej instancji, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE o jej ocenę w świetle przepisów dyrektywy. Zdaniem UsedSoft handel używanymi licencjami jest zgodny z zasadą wyczerpania. Oracle twierdzi jednak, że zasada ta nie dotyczy licencji na korzystanie z programów komputerowych pobranych z Internetu, ponieważ przedmiotem sprzedaży nie jest kopia materialna np. na płycie CD-ROM czy DVD.

Trybunał (sygnatura akt: C-128/11) nie przyznał spółce racji. Stwierdził, że zasada wyczerpania ma zastosowanie także do rozpowszechniania kopii oprogramowania poprzez umożliwienie pobrania ich ze strony internetowej. Twórca, który udostępnia swojemu klientowi kopię i jednocześnie zawiera z nim umowę licencyjną przyznającą bezterminowe prawo do korzystania z niej, nie może się sprzeciwić odsprzedaży tej kopii, nawet jeśli umowa przewiduje zakaz dalszego zbywania. Ograniczenie zasady wyczerpania tylko do kopii materialnych umożliwiłoby podmiotowi praw autorskich sprawowanie kontroli nad odsprzedażą kopii pobranych z Internetu. W ocenie Trybunału wykraczałoby to poza niezbędną ochronę praw własności intelektualnej.

– Nowy nabywca licencji na korzystanie, taki jak klient UsedSoft, będzie mógł, jako uprawniony do uaktualnionej kopii programu komputerowego, pobrać ją ze strony internetowej podmiotu praw autorskich – orzekł Trybunał.