Mimo że dopiero od maja 2008 r. urzędy będą miały obowiązek przyjmowania dokumentów drogą elektroniczną, już obecnie kilkaset z nich poważnie myśli o uruchomieniu e-urzędu z początkiem nowego roku. Część gmin, chcąc zachęcić do kontaktów przez Internet, planuje wprowadzić lokalne, bezpłatne podpisy elektroniczne. Podpis certyfikowany, określony w ustawie o podpisie elektronicznym, kosztuje bowiem ok. 400 zł rocznie.
Na początku 2008 r. rewolucyjny projekt ma zostać uruchomiony na Śląsku. Dzięki programowi SEKAP do jednej sieci zostaną podłączone 54 urzędy oraz Urząd Marszałkowski WŚ. W efekcie przedsiębiorcy i obywatele, nie wychodząc z domu, będą mogli załatwić kilkanaście różnego rodzaju spraw urzędowych. Chodzi m.in. o meldunek, formalności związane z zakładaniem firmy, a także koncesje i zezwolenia. Co więcej, zainteresowani będą mogli kontrolować on-line przebieg załatwiania ich spraw przez urząd.
– Obywatel będzie musiał tylko raz pójść do swojego urzędu, by podpisać z nim umowę cywilno- -prawną, na której podstawie otrzyma bezpłatnie swój podpis elektroniczny (tzw. niekwalifikowany). W umowie strony zgodzą się, że wydany podpis jednoznacznie identyfikuje obywatela przy załatwianiu różnych formalności drogą elektroniczną. Podpis będzie certyfikowany w ramach SEKAP, co oznacza, że nie będzie można nim się posługiwać poza urzędami objętymi systemem – mówi Jarosław Kacprzak ze Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.
Jak to będzie wyglądało w praktyce? Obywatel wejdzie na stronę www.sekap.pl i zaloguje się do swojej skrzynki, która będzie przypominała te oferowane przez portale Onet czy Wirtualna Polska. Po zalogowaniu z linków będzie mógł wybrać sprawę, którą chce załatwić. – Przykładowo, jeżeli chce złożyć podanie o wydanie świadectwa urodzenia, będzie musiał wypełnić podanie na specjalnym elektronicznym formularzu, które później trafi do właściwych urzędników. Dokument potwierdzający załatwienie sprawy otrzyma tą samą drogą – tłumaczy Jarosław Kacprzak. I dodaje, że dużym ułatwieniem jest to, że obywatel tylko raz, podczas logowania, będzie wpisywał swoje dane do systemu (pesel, adres itd.).
Podobne projekty realizowane są w innych regionach kraju. Obecnie ok. 300 urzędów jest gotowych, by przyjmować podania i wnioski z podpisem elektronicznym.