Administrator forum internetowego nie odpowiada za wpisy

Administrator forum internetowego nie musi podejmować szczególnych działań, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi zarzutami z powodu treści zamieszczanych tam wpisów

Aktualizacja: 25.11.2010 03:40 Publikacja: 25.11.2010 02:00

Administrator forum internetowego nie odpowiada za wpisy

Foto: www.sxc.hu

 

W ramach komercyjnego serwisu internetowego udostępniam użytkownikom forum dyskusyjne. Wiem, że nie odpowiadam za wpisy do momentu, kiedy nie zostanę poinformowany o naruszeniu prawa. Czy muszę jednak zamieszczać specjalne formularze, np. „powiadom o naruszeniu”, pod każdym wpisem?

– pyta czytelnik.

Przepisy nie wymagają podejmowania jakichkolwiek specjalnych kroków, aby nie odpowiadać za treści umieszczane przez internautów na forum.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D6C26EBF7D58103A08D1E5A7612CE4F?id=166837]Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (DzU z 2002 r. nr 144, poz. 1204)[/link] w art. 14 stanowi, że „nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych”.

Mówiąc wprost, do momentu, kiedy administrator nie zostanie powiadomiony, że wpis na forum narusza czyjeś prawa, jego odpowiedzialność jest wyłączona. Nie ma tu znaczenia, czy udostępni specjalne kanały powiadamiania o ewentualnych naruszeniach. Liczy się, jakie kroki podejmie, jeśli już uzyska wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze wpisu.

Od tego momentu przestaje bowiem działać wyłączenie jego odpowiedzialność. Owszem, duże portale internetowe od pewnego czasu udostępniają formularze umożliwiające zgłaszanie naruszeń. Nierzadko link do nich widnieje pod każdym komentarzem umieszczanym przez internautów. Jest to jednak jedynie ich dobra praktyka, a nie oblig prawny.

Żaden przepis nie wymaga udostępniania przez administratora specjalnych sposobów powiadamiania o zauważonych naruszeniach. Nie oznacza to jednak, że administrator forum internetowego może pozostać anonimowy i w ten sposób uniknąć jakichkolwiek zgłoszeń dotyczących naruszenia prawa.

Zgodnie z przepisami usługodawca zawsze musi udostępniać informacje na swój temat wskazane w art. 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wśród wymaganych danych są m.in. adresy elektroniczne umożliwiające kontakt. Nie wolno mu też zapominać o innych wymaganiach ustawowych, jak sporządzenie regulaminu korzystania z serwisu. A w nim trzeba określić m.in. warunki świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym zakaz dostarczania przez usługobiorcę treści o charakterze bezprawnym.

[b]Podsumowując, usługodawca nie musi udostępniać specjalnych kanałów komunikacji. Użytkownicy forum mogą zgłaszać zaobserwowane naruszenia przez pocztę elektroniczną.

Od momentu otrzymania takiej wiarygodnej informacji usługodawca musi liczyć się z tym, że przy braku reakcji z jego strony naraża się na odpowiedzialność.[/b]

W ramach komercyjnego serwisu internetowego udostępniam użytkownikom forum dyskusyjne. Wiem, że nie odpowiadam za wpisy do momentu, kiedy nie zostanę poinformowany o naruszeniu prawa. Czy muszę jednak zamieszczać specjalne formularze, np. „powiadom o naruszeniu”, pod każdym wpisem?

– pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr