"Rz": Moderatorzy polskich forów internetowych nie radzą sobie z usuwaniem naruszających prawo wpisów. Skąd tyle agresji w Internecie?

Maria Cywińska:

Na forach i w komentarzach internetowych ludzie rzeczywiście wygłaszają często ekstremalne poglądy, do których w prawdziwym życiu by się raczej nie przyznali. Dzieje się tak, ponieważ powszechne jest przekonanie, że w Internecie jesteśmy anonimowi. Do tego dochodzi znany w psychologii mechanizm: pozwalamy sobie na więcej, kiedy nikt na nas nie patrzy.

Ci, którym w Internecie puszczają nerwy, na co dzień zachowują się spokojnie?

Bardzo wielu ludziom puszczają hamulce narzucone przez normy społeczne, gdy wpisują komentarz pod artykułem na portalu. Badania pokazują, że ludzie, którzy są agresywni na forach, wcale tacy nie są w życiu realnym. Kiedy jednak siadają do komputera, zapominają, że po drugiej stronie jest prawdziwy człowiek z prawdziwymi emocjami. Agresywny komentarz pozwala im rozładować wewnętrzne napięcie, niestety, kosztem drugiej osoby.

Czy nie przyzwyczailiśmy się już do internetowej agresji?

Ktoś, kto korzysta z Internetu od wielu lat, bierze już poprawkę na obelgi pod swoim adresem. Trzeba jednak pamiętać, że z sieci korzysta wiele dzieci, które bardzo łatwo zranić. To samo dotyczy ludzi, którzy dopiero zaczynają korzystać z Internetu. A takich jest i jeszcze długo będzie w Polsce wielu.

Czy można jakoś zaradzić internetowej agresji?

Sytuacja wygląda lepiej w krajach, w których mniejsza jest strefa anonimowości w sieci. Nie narzucałabym jednak na siłę rezygnacji z anonimowości. Z Internetem jest jak z powstawaniem państwa według Hobbesa. Na początku był chaos i wojna każdego z każdym, którą zakończyła umowa społeczna. W Polsce jesteśmy cały czas bliżej początków tego procesu. Wprowadzanie drakońskich kar nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zawsze można się przenieść na zagraniczny serwer. Potrzeba nam raczej niepisanej umowy na przyzwoite zachowanie w Internecie. Być może kiedyś jej doczekamy.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Maria Cywińska, socjolog Internetu

—rozmawiał Adam Tycner

Czytaj też:

Zobacz serwis

»

Prawo dla Ciebie

»

Twoje prawo

»

Internet, prawo komputerowe