Obowiązek ten jest przewidziany w projekcie, nad którym już pracują ministerstwa Transportu, Budownictwa oraz Gospodarki Morskiej (dawne Ministerstwo Infrastruktury).
Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Szef resortu chce, by w stawianych blokach wielorodzinnych obowiązkowo montować światłowodową instalację telekomunikacyjną. Tak samo ma być w obiektach użyteczności publicznej związanych z oświatą).
Jednocześnie projekt zakłada, że dodatkowo w każdym takim obiekcie będą wydzielone pomieszczenia lub miejsca na osprzęt i urządzenia niezbędne do obsługi tej instalacji.
Teoretycznie już teraz światłowody mogą być montowane w nowych budynkach. W praktyce jednak inwestorzy tego nie robią i nadal korzystają z kabli miedzianych. Są one bowiem tańsze. Po zmianie przepisów nie będzie już wyboru i światłowody będą wszędzie.
Projekt jest ściśle związany z obowiązkami nałożonymi na Polskę przez Unię Europejską. Zgodnie z polityką unijną wszyscy obywatele UE w 2013 r. powinni mieć zapewniony dostęp do Internetu. Do 2020 r. natomiast ma to być dostęp do sieci o prędkości powyżej 30 Mbit/s, a dla co najmniej połowy gospodarstw domowych do prędkości powyżej 100 Mbit/s. Obecna infrastruktura telekomunikacyjna w Polsce nie zapewnia osiągnięcia tych unijnych celów.