- Taka retransmisja, pod pewnymi warunkami, stanowi „publiczne udostępnianie" utworów wymagające zezwolenia ich autora - podkreślił ETS.
Zgodnie z prawem Unii autorzy mają wyłączne prawo zezwalania na wszelkie publiczne udostępnianie swoich utworów lub zakazania tego udostępniania.
Spór brytyjskich nadawców
TVCatchup Ltd („TVC") oferuje w Internecie usługi polegające na nadawaniu przekazów telewizyjnych, które umożliwiają użytkownikom bezpośredni odbiór przez Internet niekodowanych przekazów telewizyjnych.
TVC zapewnia, że jej abonenci uzyskują dostęp jedynie do takich treści, do których oglądania na terenie Zjednoczonego Królestwa są już uprawnieni na podstawie abonamentu telewizyjnego. Warunki, na które użytkownicy muszą wyrazić zgodę, obejmują posiadanie ważnego abonamentu telewizyjnego i ograniczenie korzystania z usług TVC wyłącznie do Zjednoczonego Królestwa. Strona internetowa TVC jest wyposażona w mechanizmy umożliwiające jej potwierdzenie miejsca, w jakim znajduje się użytkownik, i odmawia dostępu, jeżeli warunki nałożone na użytkownika nie są spełnione.
Brytyjscy komercyjni nadawcy telewizyjni wszczęli spór z TVC w przedmiocie nadawania ich przekazów za pośrednictwem Internetu i zasadniczo w czasie rzeczywistym. Wytoczyli przed sądem powództwo przeciwko TVC o naruszenie praw autorskich ze względu na publiczne udostępnianie ich przekazów i filmów, zakazane zarówno przez prawo krajowe jak i przez dyrektywę z 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym.