Szczepionka przeciw COVID-19 w liściach tytoniu

Kanadyjska firma biotechnologiczna ogłosiła opracowanie szczepionki na COVID-19, która znajduje się w fazie testów. Wyizolowanie cząstki wirusopodobnej, bazy do opracowania szczepionki, zajęło firmie zaledwie 20 dni. Cząstki potrzebne do szczepionki pozyskano z liści tytoniu.

Publikacja: 30.04.2020 11:00

Szczepionka przeciw COVID-19 w liściach tytoniu

Foto: Adobe stock

mk

Firmy technologiczne ścigają się w opracowywaniu szczepionki na COVID-19, a naukowcy poszukują skutecznego leczenia tej choroby. Do wyścigu dołączyła firma Medicago - której współwłaścicielem jest koncern tytoniowy Philip Morris International. Do produkcji potencjalnej szczepionki na COVID-19 używa  zmodyfikowanych biotechnologicznie roślin tytoniowych. To alternatywa dla szczepionek tworzonych z wykorzystaniem jaja kurzego. Jakie są różnice w produkcji?

- Klasyczną metodą w jajach kurzych produkuje się szczepionki tzw. atenuowane, które zawierają całe, ale osłabione wirusy. Takie atenuowane wirusy nie powodują choroby, natomiast wywołują odpowiedź układu odpornościowego podobnie jak naturalne, zjadliwe wirusy. Szczepionki te są z reguły wysoce skuteczne, a ich otrzymywanie dobrze opracowane. Jednak w praktyce zdarza się (rzadko, ale jakieś prawdopodobieństwo istnieje) powrót wirusa do formy zjadliwej, tzw. rewersji – tłumaczy Onetowi dr hab. Tomasz Pniewski, z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Patronat Rzeczpospolitej
MIRCIM 2025 – 10. edycja międzynarodowej konferencji medycznej w Krakowie
Patronat Rzeczpospolitej
I Kongres Technologii i Wyrobów Medycznych
Innowacje w medycynie
Dr hab. Katarzyna Kolasa: „Teleporady to za mało, żeby scyfryzować ochronę zdrowia”
Innowacje w medycynie
Powstaje konsorcjum chirurgii robotowej. Inicjatorem jest wojsko
Innowacje w medycynie
Polski startup opracował technologię badania piersi z wykorzystaniem AI
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem