Aktualizacja: 30.04.2020 00:15 Publikacja: 30.04.2020 11:00
Foto: Adobe stock
Firmy technologiczne ścigają się w opracowywaniu szczepionki na COVID-19, a naukowcy poszukują skutecznego leczenia tej choroby. Do wyścigu dołączyła firma Medicago - której współwłaścicielem jest koncern tytoniowy Philip Morris International. Do produkcji potencjalnej szczepionki na COVID-19 używa zmodyfikowanych biotechnologicznie roślin tytoniowych. To alternatywa dla szczepionek tworzonych z wykorzystaniem jaja kurzego. Jakie są różnice w produkcji?
- Klasyczną metodą w jajach kurzych produkuje się szczepionki tzw. atenuowane, które zawierają całe, ale osłabione wirusy. Takie atenuowane wirusy nie powodują choroby, natomiast wywołują odpowiedź układu odpornościowego podobnie jak naturalne, zjadliwe wirusy. Szczepionki te są z reguły wysoce skuteczne, a ich otrzymywanie dobrze opracowane. Jednak w praktyce zdarza się (rzadko, ale jakieś prawdopodobieństwo istnieje) powrót wirusa do formy zjadliwej, tzw. rewersji – tłumaczy Onetowi dr hab. Tomasz Pniewski, z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu.
W czwartek 8 maja w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie rozpocznie się jubileuszowa, 10. edycja międzynarodowej k...
Kluczowe wydarzenie dla branży medycznej w Polsce.
Żeby wkroczyć w świat cyfrowy niezbędne są zmiany systemowe, które pozwolą na większą współpracę biznesu z syste...
Wojskowy Instytut Medyczny wraz z kluczowymi ośrodkami leczniczymi i uczelniami utworzył konsorcjum, którego cel...
System wczesnego wykrywania raka piersi to pomysł naukowców na skuteczną walkę z groźnym nowotworem. Badanie pie...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas