O planowanych działaniach Wojsk Obrony Terytorialnej informuje pułkownik Marek Pietrzak rzecznik Dowództwa WOT. - Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych. Żołnierze wesprą ich od momentu elektronicznej lub telefonicznej rejestracji, dowiozą do punktów szczepień, pomogą w zapewnieniu i dowozie wojskowych zespołów medycznych do zaszczepienia tych kombatantów, którzy nie są w stanie opuścić mieszkania a także będą monitorować ich samopoczucie po szczepieniu - opisuje pułkownik Pietrzak.

Od poniedziałku 18 stycznia czynna będzie w godzinach 7.30 – 19.30 infolinia. Pod numerem 800 100 115, seniorzy będą mogli poprosić o pomoc w procesie rejestracji, później w dowozie na miejsce szczepień. Zebrane zapotrzebowanie będzie przekazywane do brygad, na terenie których zamieszkują seniorzy.

Wojskowy personel zostanie włączony do szczepień "kiedy ilość pozyskanych przez rząd szczepionek dla całego społeczeństwa wzrośnie" - informuje Marek Pietrzak.

Personel medyczny czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni będzie dokonywał szczepień w swoich "stałych rejonach odpowiedzialności". - Na rozkaz uruchamiane będą siły i środki do realizacji szczepień w miejscach zamieszkania osób, których stawiennictwo w placówkach medycznych nie będzie możliwe. Powołane zostaną mobilne zespoły szczepienne, jeden zespół w każdym województwie - dodaje pułkownik Marek Pietrzak.