Zakaz handlu dzielił Polaków od momentu jego wprowadzenia ponad dwa lata temu. Choć początkowo liczba zwolenników i przeciwników rozkładała się mniej więcej po równo, to w miarę spadku liczby handlowych niedziel i rosnącej uciążliwości regulacji przybywało przeciwników.

Czytaj także: Zakaz handlu w niedzielę się chwieje

Epidemia trend spotęgowała, co pokazuje najnowsze badanie ARC Rynek i Opinia. Zdaniem 52 proc. Polaków zakaz powinien być zawieszony przynajmniej do końca roku, przeciwnego zdania jest co trzeci ankietowany. O ile wcześniej argumentacja przeciwników zakazu opierała się głównie na sprzeciwie wobec decydowania przez kogoś innego, kiedy można robić zakupy,o tyle obecnie ich argumentacja wygląda inaczej. Najwięcej głosów zbiera postulat, iż zniesienie zakazu po prostu zmniejszy tłok w sklepach, co jest teraz kluczowym względem bezpieczeństwa.

– Ograniczenie handlu w niedziele już przed pandemią nie cieszyło się uznaniem wszystkich Polaków i budziło wiele emocji. Finalnie skorzystali na nim najbardziej pracownicy handlu, natomiast dla części konsumentów stało się ono pewnym utrudnieniem wpływającym na tryb życia, dokonywania zakupów i sposób spędzania niedziel – mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. – Pandemia istotnie zmieniła styl życia i konsumpcji, a także wywarła negatywny wpływ na handel, zwłaszcza wielkopowierzchniowy. Wydaje się więc, że choćby tymczasowe przywrócenie handlu we wszystkie niedziele odbiłoby się pozytywnie i na właścicielach centrów handlowych, i na najemcach powierzchni w nich oraz klientach, a – finalnie – także na pracownikach, którzy w ten sposób mogliby zachować miejsce pracy – dodaje.

Polacy zwracają też uwagę, że na zniesieniu zakazu zyska po prostu gospodarka, a teraz kluczowe jest ożywianie popytu, aby nadrobić miesiące, gdy sklepy były w większości zamknięte. Z tymi argumentami zgadzają się przedsiębiorcy, o zniesienie zakazu apelowała już Polska Rada Centrów Handlowych oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

– Chodzi o poprawę sytuacji nie tylko sklepów, ale także firm współpracujących z sektorem handlowym. Do tego nie można zapominać o kwestiach bezpieczeństwa, więcej dni z otwartymi sklepami to mniejszy tłok i bezpieczniejsze zakupy – mówi Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

– Liczymy na przywrócenie niedziel handlowych, które pozwolą na szybsze odbudowanie się gospodarki oraz rozłożą ruch w galeriach handlowych, co przełoży się również na większe bezpieczeństwo – kwituje Dariusz Miłek, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej CCC.