Francja: Shrinkflacja to oszustwo. Rząd z tym kończy

Resort gospodarki i finansów Francji podjął walkę ze zjawiskiem shrinkflacji i polecił handlowi informować klientów o mniejszej ilości danego produktu w opakowaniu ze starą cenę.

Publikacja: 21.04.2024 11:56

Francja: Shrinkflacja to oszustwo. Rząd z tym kończy

Foto: Adobe Stock

Od 1 lipca francuskie sklepy będą musiały pokazywać na opakowaniach z produktami żywnościowymi i innymi powszechnymi artykułami konsumpcyjnymi (np. detergenty) przez dwa miesiące od czasu wprowadzenia do sprzedaży różnice w zawartości, wskazujące na to, że podrożały.

Francja walczy ze shrinkflacją

„Informacja ta ma podawać zmianę ceny wobec wagi, aby konsument znał prawdziwą ewolucję ceny. Shrinkflacja jest oszustwem i skończymy z tym. Chcę odbudować zaufanie konsumentów, a to wiąże się z przejrzystością” — ogłosił w komunikacie minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire.

„Od 1 lipca w pobliżu takiego produktu będzie taka informacja, kiedy jego ilość zmaleje, a cena nie zmieni się albo wzrośnie. To ważny krok w walce, jaką prowadzę o przejrzystość wobec konsumentów” — podała z kolei minister handlu Olivia Grégoire.

Czytaj więcej

Drożyzna zmienia gusta konsumentów w Polsce. Cena ma znaczenie

Nowy przepis będzie obowiązywać produkty żywnościowe i konsumpcyjne w opakowaniach producentów, ryż, makarony, konserwy, napoje, środki piorące, higieny osobistej.

Negocjacje w tej sprawie trwały dłużej, bo doszło do zmiany na stanowisku premiera. Elisabeth Borne zapowiedziała we wrześniu, że naklejki informacyjne na takich produktach pojawią się w listopadzie. Zmiana dotyczy też tego, kto ma informować. To nie producenci, a dystrybutorzy, czyli handel będą do tego zobowiązani. Nie będzie to dotyczyć produktów sprzedawanych luzem (warzywa, owoce) i składników popularnych we Francji wyrobów garmażeryjnych.

Jednocześnie władze zwróciły się do konsumentów o sygnały w razie wątpliwości. Uwagi i podejrzenia mają przekazywać pocztą elektroniczną albo do portalu internetowego SignalConso — podały francuskie media.

Sieć supermarketów Carrefour wprowadziła jako pierwsza samorzutnie we wrześniu ostrzeżenia o mniejszej wadze bądź zawartości niektórych wyrobów, aby wywrzeć w ten sposób presję na producentach, Nestlé, PepsiCo czy Unileverze, przed dorocznymi negocjacjami ich cen.

Ceny żywności stały się w ubiegłym roku dużym problemem politycznym po ich wzroście o rekordowe 16 proc. Rząd zareagował na to ustawą o przyspieszeniu negocjacji cenowych w tym roku i zaczął naciskać na producentów, by ograniczyli podwyżki.

Handel
Majówka 2025: Czy 1 i 3 maja sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne