Chiński eksport spadł po raz pierwszy od 2016 roku

Roczny eksport Chin po raz pierwszy od 2016 roku był niższy niż rok wcześniej. Państwo Środka odczuwa spowolnienie największych gospodarek świata.

Publikacja: 12.01.2024 13:51

Kontenery transportowe ułożone w porcie w Lianyungang, w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach

Kontenery transportowe ułożone w porcie w Lianyungang, w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach

Foto: AFP

Z opublikowanych w piątek przez chińskie władze danych wynika, że eksport Chin mierzony w dolarach amerykańskich wyniósł w 2023 roku 3,38 bln dolarów. Oznacza to, że w porównaniu do 2022 roku spadł o 4,6 procent. W 2022 roku chiński eksport wzrósł o 7 procent w stosunku do 2021. Spadek eksportu Chiny odnotowują pierwszy raz od 2016 roku, gdy słaby popyt na świecie sprawił, że spadł on o 7,7 procent.

Chińska gospodarka nadal ma gigantyczną nadwyżkę eksportu nad importem. Przy spadku importu o 5,5 procent, do 2,56 bln dolarów, wyniosła ona 823 miliardy dolarów.

- W zeszłym roku globalne ożywienie gospodarcze było słabe. Słaby popyt zewnętrzny uderzył w chiński eksport – powiedział na konferencji prasowej, cytowany przez CNN, Lyu Daliang, rzecznik Generalnej Administracji Ceł.

Czytaj więcej

Chiny rzucają wyzwanie Muskowi i USA. Ich satelitarny internet 6G ma być szybszy

Zdaniem chińskich władz, eksport z Państwa Środka nadal będzie mierzyć się z trudnościami, gdyż nie zapowiada się, by światowy popyt mocno się odbił, a do tego dochodzą praktyki protekcjonistyczne w wielu krajach. Nie oznacza to jednak, że nie widać symptomów poprawy: w grudniu 2023 roku eksport wzrósł w porównaniu do grudnia 2022 r. o 2,3 proc. i był to drugi miesiąc z kolei, gdy eksport rósł. Wcześniej, przez sześć kolejnych miesięcy, eksport Chin malał.

Największym partnerem handlowym Chińskiej Republiki Ludowej pozostają Stany Zjednoczone. Handel z USA stanowił 11,2 proc. całej wymiany handlowej Chin, jednak to o 0,4 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej. Gdyby jednak potraktować Unię Europejską jako jeden kraj, to jej udział w chińskim handlu wyniósłby 13,2 procent. Kraje ASEAN odpowiadały za 15,4 proc. wymiany handlowej.

Chiny stają się coraz ważniejszym graczem na rynku samochodowym. W 2023 roku wyeksportowano 5,22 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 57 procent. Szczególnie szybko rosła liczba eksportowanych samochodów elektrycznych, które stanowią jedną trzecią eksportu. Producenci aut uważają, że Chinom udało się już wyprzedzić Japonię pod względem eksportu pojazdów.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki