Wojskowy eksport z Turcji do Rosji ma się doskonale. I wciąż rośnie

Turcja stała się kanałem dla dostaw eksportu wrażliwych towarów z branży wojskowej dla Rosji - alarmuje „Financial Times”.

Publikacja: 28.11.2023 12:49

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku Turcja odnotowała wart 158 mln dol. eksport do Rosji 45

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku Turcja odnotowała wart 158 mln dol. eksport do Rosji 45. grup towarów obłożonych sankcjami

Foto: Bloomberg

Brytyjski dziennik dotarł do informacji potwierdzających, że pochodzący od zachodnich producentów sprzęt i komponenty, których eksport do Rosji jest obłożony sankcjami, dociera do tego kraju.

Ograniczenie tego handlu stało się priorytetem w Waszyngtonie. Brian Nelson, podsekretarz skarbu USA ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, odwiedzi w tym tygodniu Stambuł i Ankarę. Ma tam rozmawiać o „zapobieganiu naruszania sankcji i badać handel oraz przepływy finansowe wspierające Rosję w wojnie z Ukrainą”. Będzie to jego druga podróż do Turcji w tym roku, a jej przebieg wynika z sygnałów, że niektóre artykuły podwójnego zastosowania – uznane przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników za mające szczególną wartość dla celów wojennych – są transportowane bezpośrednio do Rosji, nawet jeśli są oznaczone jako przeznaczone dla innego kraju.

Czytaj więcej

Rosja traci furtki do omijania sankcji. Koniec reeksportu z Emiratów

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku Turcja odnotowała wart 158 mln dol. eksport do Rosji i 5. krajów b. ZSRR 45. grup towarów obłożonych sankcjami. To trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie 2022 roku, kiedy już trwała wojna w Ukrainie.

Jak wynika z analizy bazy danych celnych Trade Data Monitor przez „Financial Times”, średnia kwota za lata 2015–21 wyniosła 28 mln dolarów. Te 45 kategorii towarów, obejmujących m.in. mikrochipy, sprzęt komunikacyjny i celowniki teleskopowe, podlega kontroli eksportowej USA, UE, Japonii i Wielkiej Brytanii, a jej celem jest uniemożliwienie ich przedostania się do Rosji. Można je jednak obejść, korzystając z pośredników i ukryć ostatecznego odbiorcę.

Według Emily Kilcrease, dyrektora programu ds. energii, ekonomii i bezpieczeństwa w ośrodku doradczym Center for a New American Security, handel kwitnie dzięki wykorzystaniu luk regulacyjnych między kontrolą eksportu w USA, a egzekwowaniem prawa w UE.

Czytaj więcej

Wysyp rosyjskich firm w Turcji. Oligarchowie znaleźli spokojną przystań

Ankara pod presją

Emily Kilcrease uważa, że jeśli rząd w Ankarze nie rozprawi się z nielegalnym handlem, Stany Zjednoczone i ich partnerzy będą musieli podjąć działania egzekucyjne. Turcja utrzymuje silne powiązania dyplomatyczne i handlowe z Rosją, zobowiązując się jednocześnie, że nie będzie pomagać Moskwie w obchodzeniu zachodnich kontroli eksportu.

Ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju wcześniej , że chociaż nie uczestniczy w zachodnich sankcjach, to „ścisłe monitorowanie i zapobieganie wysiłkom mającym na celu ominięcie sankcji przez Turcję jest integralną częścią naszej polityki polityki”. Turecki MSZ przyznaje jednak, że chociaż duże tureckie przedsiębiorstwa finansowe i przemysłowe przestrzegają środków mających na celu unikanie tego rodzaju handlu, to jednak „nieuchronnie zdarzają się próby uchylania się od działań nieznanych i nieistotnych podmiotów, które nie są poinformowane o sankcjach lub są na nie obojętne”.

Czytaj więcej

Turcja kupuje węgiel skradziony Ukrainie. Biały Dom ostrzega Ankarę

W tej sytuacji Amerykanie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Azint Elektronik ze Stambułu, dostawca elektroniki , został w tym miesiącu dotknięty amerykańskimi sankcjami za wysyłki do Rosji towarów o wysokim priorytecie, takie jak elektroniczne układy scalone”. A dane rosyjskich służb celnych wykazały, że w I półroczu 2023 Azint Elektronik sprzedał w tym kraju sprzęt o wartości 1,3 mln dolarów, z czego 300 tys. dolarów stanowiły produkty o wysokim priorytecie.

Azint przekonywał „FT”, że był pewien o legalności tych transakcji. Notowanym na liście nabywcą towarów o wysokim priorytecie była IC Component, spółka z Petersburga, a przesyłki były adresowane na jednego dyrektora i akcjonariusza — Elenę Frołową. Z rosyjskich danych wynika, że Elena ​​Frołowa ma powiązania z inną petersburską grupą EKB Neva, na którą w maju Stany Zjednoczone nałożyły sankcje.

Departament Stanu USA określił firmę EKB Neva jako „dostawcę komponentów elektronicznych, w tym komponentów radiowych, mikroukładów, złączy, rezonatorów, diod, kondensatorów i rezystorów”.

Napięcia handlowe na linii USA, UE – Turcja pojawiają się we szczególnym momencie dla stosunków Turcji z Zachodem. Rząd w Ankarze stara się kupić amerykańskie myśliwce F-16, USA i Europa naciskają na Turcję, aby zatwierdziła przystąpienie Szwecji do NATO.

Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Chiny zaprzeczają: Nie toczą się żadne rozmowy z USA w sprawie ceł