Mnożą się restrykcje w eksporcie strategicznych surowców

Ograniczenia w eksporcie ważnych strategicznie serowców wzrosły ponad pięciokrotnie w ostatniej dekadzie - stwierdziła OEC

Publikacja: 12.04.2023 17:43

Mnożą się restrykcje w eksporcie strategicznych surowców

Foto: Adobe Stock

Przynajmniej jeden zakaz eksportu dotyczył jednej dziesiątej wartości takich surowców jak lit, kobalt i metale ziem rzadkich, niezbędnych do produkcji pojazdów elektrycznych i urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii - stwierdza opracowanie organizacji z Paryża. „Generalny wpływ tych posunięć na światową gospodarkę może być znaczny” - pisze.

Czołówkę sześciu najbardziej zachowawczych w okresie 2009-2020 krajów  tworzyły Chiny, Indie, Argentyna, Rosja, Wietnam i Kazachstan - pisze Reuter. Często decyzje o zakazie eksportu miały formę podatków eksportowych zamiast limitów ilościowych, zakazanych przepisami WTO. Takie podatki nie są zabronione. Liczba restrykcji rosła szybciej wobec surowców kopalnych, np. rud.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Handel
Wolimy kupować ubrania online. Znikają kolejne sklepy odzieżowe
Handel
Biedronka na podium, Lidl za Dino, a ceny rosną. Nowy koszyk cenowy
Handel
Katastrofalna decyzja dla eksportu. Odwołany przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku
Handel
Kolejna znana marka modowa ma poważne kłopoty
Handel
Korupcja zatrzymała polsko-ukraińskie negocjacje rolne. Warszawa czeka