Japońskie Uniqlo też się poddało. Wychodzą z Rosji

Japońska sieć odzieżowa Uniqlo „na jakiś czas” zawiesi działalność w Rosji – poinformował jej właściciel, Fast Retailing. Jeszcze kilka dni temu właściciel Uniqlo, Tadashi Yanai zapewniał, że nie zamierza się ruszać z tego rynku.

Publikacja: 10.03.2022 12:57

Sklep Uniqlo w centrum handlowym w Moskwie

Sklep Uniqlo w centrum handlowym w Moskwie

Foto: Bloomberg

- Ubrania są artykułem pierwszej potrzeby, a Rosjanie mają takie samo prawo do życia, jak my - mówił Tadashi Yanai, kiedy pytano go, dlaczego pozostaje w kraju agresora i nie postępuje tak, jak jego największa konkurencja - Zara, Bershka, H&M i inni.

Fast Retailing nie starał się przekonać, że wojna w Ukrainie nic go nie obchodzi. Tadashi Yanai potępił rosyjską inwazję i zadeklarował przekazanie odzieży wartej 10 mln dolarów ukraińskim uchodźcom, ale wszystkie jego 50 sklepów w Rosji pozostało otwartych. Dla Uniqlo rynek rosyjski jest największy po krajach azjatyckich.

Taka postawa spotkała się jednak z ostrą krytyką w mediach społecznościowych, gdzie funkcjonowało już hasło #BoycottUNIQLO. Pod tym naciskiem Tadashi Yanai zmienił zdanie, ale zawieszenie działalności w Rosji uzasadnił piętrzącymi się kłopotami operacyjnymi i pogarszającą się sytuacją na froncie.

Uniqlo właśnie planowało ekspansję na rynkach europejskich, żeby uniezależnić się od Japonii, gdzie społeczeństwo szybko się starzeje.

Firma została założona w 1984 roku w Hiroszimie, jeszcze jako Unique Clothing Warehouse, potem nazwa została skrócona do łatwo wpadającego w ucho Uniqlo. Wzorem miały być inne znane marki - amerykański GAP i włoski Benetton, które sprzedawały niedrogie ubrania w żywych kolorach. W 2004 roku Yanai postanowił spróbować powalczyć o wyższą marże, zrezygnował z bardzo taniej odzieży i do produkcji zaczął wykorzystywać bawełnę, jedwab, wełnę a nawet kaszmir. Produkuje głównie w Chinach, Bangladeszu, Turcji i Tunezji.

Dzisiaj Uniqlo ma na świecie 2 tysiące sklepów, większość w Azji, ale w sklepach internetowych zamówienia są przyjmowane z całego świata.

Czytaj więcej

Rosja proponuje nacjonalizację fabryk, które zamykają działalność przez wojnę
Handel
Chiński eksport do USA kwitnie. Firmy ukrywają pochodzenie produktów
Handel
Przesyłki z Chin i Hongkongu droższe. Bruksela i Paryż śladem USA
Handel
Puściej pod choinką w Boże Narodzenie 2025. Cios w Świnkę Peppę i Teletubisie
Handel
Deeskalacja wojny celnej między USA a Chinami. Pekin rozważa ofertę Białego Domu
Handel
Majówka 2025: Czy 1 i 3 maja sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku