Zwolnione z zakazu są większe opakowania oraz owoce i warzywa siekane lub przetworzone – informuje BBC. Prezydent Emmanuel Macron nazwał zakaz „prawdziwą rewolucją” i powiedział, że pokazuje on zaangażowanie kraju w wycofywanie plastików jednorazowego użytku do 2040 roku.

Prawdopodobnie ponad jedna trzecia owoców i warzyw we Francji jest sprzedawana w opakowaniach plastikowych, a urzędnicy uważają, że zakaz może zapobiec używaniu miliarda przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych każdego roku.

Ministerstwo Środowiska, w prezentacji nowych przepisów, stwierdziło, że Francja używa „oburzającej ilości” tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i że nowy zakaz „ma na celu ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i zwiększenie jego zastępowania innymi materiałami lub opakowaniami wielokrotnego użytku i recyklingu". Zakaz jest częścią wieloletniego programu wprowadzonego przez rząd Macrona, w ramach którego tworzywa sztuczne będą powoli wycofywane z wielu branż – informuje BBC.

Czytaj więcej

Ruszyła trudna wojna z plastikiem

Od 2021 roku we Francji zakazano stosowania plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych pudełek do dań na wynos. W 2022 roku w przestrzeni publicznej mają pojawić się fontanny z wodą pitną, by ograniczyć ilość plastikowych butelek a gazety i czasopisma nie będą pakowane w plastikowe folie ochronne. W restauracjach fast food nie będzie już darmowych plastikowych zabawek w zestawach dla dzieci.

Przedstawicieli biznesu niepokoi jednak zbyt szybkie, ich zdaniem, tempo wprowadzania tych zmian.

Philippe Binard z European Fresh Produce Association powiedział, że „usunięcie plastikowych opakowań z większości owoców i warzyw w tak krótkim czasie nie pozwala na testowanie i wprowadzanie alternatyw w odpowiednim czasie oraz usuwanie zapasów istniejących opakowań”. Mimo to kilka innych krajów europejskich także ogłosiło w ostatnich miesiącach wprowadzenie podobnych zakazów, realizując zobowiązania podjęte na niedawnej konferencji COP26 w Glasgow. Hiszpania zdecydowała się na wprowadzenie takich przepisy od 2023 roku

Rząd Macrona ogłosił również kilka innych nowych przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym przepisy nakazujące w reklamach samochodów do zachęcania klientów do bardziej ekologicznych aktywności, takich jak spacery i jazda na rowerze – pisze BBC.

Czytaj więcej

Polska powoli żegna się z jednorazowym plastikiem. Rząd dopiero szykuje ustawy