Jeszcze tylko do końca stycznia 2022 r. firmy będą mogły korzystać z wyłączenia powalającego na pracę w niedzielę tzw. punktom pocztowym. Ten status uzyskiwano podpisując umowy z partnerami logistycznymi, a praca pocztowa sprowadzała się do przyjmowania czy wydawania przesyłek jak paczki z e-zakupami.

Po wejściu w życie nowelizacji sklep będzie mógł z tego korzystać, ale pod warunkiem wykazania, iż usługi pocztowe to co najmniej 40 proc. jego przychodów. W oczywisty sposób większość o ile nie wszystkie, nie będą w stanie tego uczynić.

W efekcie niedzielne zakupy w wielu sieciach jak Lidl czy Kaufland nie będą już możliwe. Inne sieci przynajmniej część sklepów nadal będą mogły otworzyć - chodzi o te pracujące w ramach systemu franczyzowego. Warunkiem jest, że w niedzielę z zakazem pracować może tylko właściciel i jego najbliższa rodzina, a nie pracownicy najemni. W efekcie nadal może pracować wiele Żabek, ale także niektóre sklepy Biedronki, Auchan czy Carrefoura.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe 2021. W które niedziele będzie można zrobić zakupy w 2021 roku?
Niedziele handlowe 2021. W te niedziele można zrobić zakupy w 2021 roku

Posłowie nie zgodzili się na propozycje Senatu by katalog osób mogących pracować w niedzielę został rozszerzony - o dalszą rodzinę, ale także rencistów, emerytów czy studentów.

Ustawa została podpisana w poniedziałek 18 października, wejdzie w życie trzy miesiące od opublikowania, czyli pod koniec stycznia.