– Dokonała się rzecz wielka. Wracamy do wielkiej europejskiej rodziny. Wracamy na miejsce, które się Polsce i Polakom należy – powiedział w 2003 roku Aleksander Kwaśniewski, ówczesny prezydent Polski, podsumowując wynik jednego z najważniejszych referendów w historii kraju.
Ponad 77 proc. głosujących na pytanie: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?", odpowiedziało „tak". Niespełna rok później należeliśmy już do Wspólnoty.
W tym roku minęło 15 lat od tego wydarzenia, powracają więc pytania o korzyści płynące z członkostwa w UE oraz jej realny wpływ na życie i funkcjonowanie obywateli. Są rzeczy, które widać gołym okiem: transformacja sektora przedsiębiorstw czy rozwój infrastruktury i rolnictwa to najbardziej oczywiste przykłady, ściśle powiązane z funduszami unijnymi. Ale Unia działa też na subtelniejszym, mniej widocznym poziomie, a zarazem kluczowym z punktu widzenia integralności całej struktury Wspólnoty oraz komfortu i bezpieczeństwa jej obywateli. Kampania „EU Protects – Chronimy wspólnie" ma za zadanie poszerzać świadomość dotyczącą różnych unijnych inicjatyw skoncentrowanych wokół czterech głównych tematów: bezpieczeństwa, zdrowia, środowiska i społeczeństwa.
W ramach tych tematów podejmowane są takie globalne problemy jak: zabezpieczenie granic, walka z terroryzmem, ochrona przed skutkami zmian klimatycznych, poprawa jakości wody i powietrza czy pomoc uchodźcom, którzy nie mogą znaleźć schronienia w swoich krajach. W tym ostatnim obszarze szczególnie aktywna jest Ewa Kozdraj, współzałożycielka stowarzyszenia „Dla Ziemi" i jedna z „lokalnych bohaterek" kampanii Komisji Europejskiej. Jednym z jej celów jest bowiem zwrócenie uwagi na to, że nad bezpieczeństwem milionów obywateli Unii czuwają konkretne, współpracujące ze sobą osoby.
Jak piszą inicjatorzy kampanii, bohaterowie ci „działają ponad narodowym interesem i wspólnie starają się rozwiązywać problemy z zakresu zdrowia, środowiska, przestępczości, terroryzmu, migracji i gospodarki". Ewa Kozdraj koordynowała kilka projektów w ramach Europejskiego Funduszu na Rzecz Uchodźców i Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. W 2015 r. została uhonorowana tytułem Kobiety Aktywnej Lubelszczyzny.