Fed zaskoczył obniżką stóp

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała na nadzwyczajnym spotkaniu o obniżce swojej głównej stopy procentowej o 50 pkt baz., do przedziału 1–1,25 proc. To pierwsze takie ratunkowe cięcie od 2008 roku.

Publikacja: 03.03.2020 21:00

Fed zaskoczył obniżką stóp

Foto: AFP

„Fundamenty gospodarki amerykańskiej pozostają silne. Jednakże koronawirus stanowi ewoluujące ryzyko dla aktywności gospodarczej" – mówi komunikat Fedu.

Amerykańskie giełdy przyjęły tę decyzję bez euforii. Dow Jones Industrial spadł we wtorek o prawie 3 proc. (blisko 800 pkt), Nasdaq Composite również o prawie 3 proc. a S&P 500 o 2,8 proc. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich po raz pierwszy w historii spadła poniżej 1 proc.

Giełdy europejskie dostały jednak dodatkowy impuls do zwyżek. WIG20 rósł w ciągu sesji nawet o ponad 5 proc.

Fed ma wyznaczone posiedzenie na 18 marca. Do niedawna rynki wyceniały możliwość cięcia stóp na nim o 25 pkt baz. (z obecnego przedziału 1,5–1,75 proc.) na niemal 100 proc. Prezydent Trump napisał na Twitterze, że Rezerwa Federalna „powinna luzować politykę i mocno obciąć stopy". Fed zadziałał jednak wcześniej.

Seria cięć?

Przed Fedem zadziałał jednak bank centralny z antypodów. Bank Rezerw Australii obciął swoją główną stopę procentową o 25 pkt baz. do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc. – Wybuch epidemii koronawirusa ma poważne skutki dla gospodarki australijskiej, zwłaszcza dla sektora edukacyjnego i związanego z podróżami – przyznał Philip Lowe, prezes Banku Rezerw Australii.

Kilka godzin później Bank Negara Malaysia (malezyjski bank centralny) dokonał natomiast cięcia o 25 pkt baz, do 2,5 proc., czyli najniższego poziomu od lipca 2010 r.

W środę decyzję w sprawie stóp ma podjąć Bank Kanady. Rynek wycenia na ponad 90 proc. prawdopodobieństwo cięcia jego głównej stopy procentowej (wynoszącej 1,75 proc.) o 25 pkt baz. 12 marca poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Rynek określa prawdopodobieństwo cięć na 60 proc., choć EBC ma bardzo ograniczone pole do manewru. Jego główna stopa wynosi 0 proc., a stopa depozytowa minus 0,5 proc.

Bank Japonii zbiera się 19 marca. Obniżka stóp (z obecnych minus 0,1 proc.) jest wyceniana tylko na 25 proc., ale może on zwiększyć skup aktywów. Bank Anglii zbierze się w sprawie stóp 26 marca. Rynek uznaje za niemal pewną obniżkę o 25 pkt baz., z obecnych 0,75 proc. Będzie to pierwsze posiedzenie z nowym prezesem Andrew Baileyem. – Rolą Banku Anglii jest pomóc brytyjskim spółkom i gospodarstwom domowym poradzić sobie z szokiem gospodarczym, który może się okazać duży, ale ostatecznie będzie tymczasowy – stwierdził Mark Carney, zbliżający się do końca kadencji szef Banku Anglii. Dodał, że spodziewa się, że koronawirus spotka się z szybką i silną odpowiedzią ekonomiczną.

Czas na banki

Lekko rozczarowali rynki za to ministrowie finansów państw z grupy G7 (najzamożniejszych państw świata). „Biorąc pod uwagę potencjalny wpływ wirusa Covid-19 na globalny wzrost, podtrzymujemy nasze zobowiązanie, by użyć wszelkich właściwych narzędzi polityki, by osiągnąć silny, trwały wzrost i zabezpieczyć się przed negatywnymi czynnikami ryzyka. Obok wzmocnienia starań dotyczących rozszerzenia usług zdrowotnych, ministrowie finansów państw G7 są gotowi podjąć działania, w tym obejmujące środki fiskalne, jeśli będzie to potrzebne, by odpowiedzieć na wirusa i wspierać gospodarkę w tej fazie. Banki centralne krajów G7 będą nadal wypełniały swoje mandaty, wspierając tym samym stabilność cen i wzrost gospodarczy, a jednocześnie podtrzymując odporność systemów finansowych" – mówi komunikat wydany po telekonferencji ministrów finansów krajów G7. Telekonferencja została zorganizowana przez Stevena Mnuchina, amerykańskiego sekretarza skarbu.

– To rozczarowanie w porównaniu z nadziejami na szybki i skoordynowany pakiet fiskalny oraz na cięcia stóp procentowych, choć te nadzieje zmniejszyły się już po tym, jak rano wyciekły informacje od „oficjeli z G7" – zauważa Jennifer McKeown, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

– Żadnego szoku. G7 obiecuje skoordynować odpowiedź, by użyć narzędzi dla wsparcia gospodarki. To wielkie skoordynowane cięcia stóp procentowych, na które niektórzy mieli nadzieje. Prawdopodobnie jednak więcej szczegółów pojawi się później – twierdzi Kathy Jones, strateg z firmy Charles Schwab.

Czy banki centralne mają amunicję?

Część banków centralnych nie może sobie pozwolić na obniżki stóp procentowych, a w przypadku części te obniżki niewiele by dały. Sens obcinania głównej stopy procentowej Szwajcarskiego Banku Narodowego wynoszącej minus 0,75 proc. wydaje się być niewielki. Analitycy wskazują, że co prawda cięcia stóp procentowych nie zaradzą problemom fabryk z dostawami z Chin, ani nie skłonią konsumentów do większych wydatków, ale mogą uspokoić sytuację na rynkach finansowych i dać spółkom dostęp do tańszego finansowania. Powinny im towarzyszyć jednak też ulgi podatkowe i preferencyjne kredyty oraz inne działania stymulacyjne podejmowane przez rządy. To nie wyeliminuje źródła kryzysu, ale złagodzi jego skutki.

„Fundamenty gospodarki amerykańskiej pozostają silne. Jednakże koronawirus stanowi ewoluujące ryzyko dla aktywności gospodarczej" – mówi komunikat Fedu.

Amerykańskie giełdy przyjęły tę decyzję bez euforii. Dow Jones Industrial spadł we wtorek o prawie 3 proc. (blisko 800 pkt), Nasdaq Composite również o prawie 3 proc. a S&P 500 o 2,8 proc. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich po raz pierwszy w historii spadła poniżej 1 proc.

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Gospodarka
Trudne życie emerytów w Rosji. Wojna Putina zwiększa ubóstwo seniorów
Gospodarka
Netanjahu triumfuje, ale konflikt blokuje ożywienie gospodarcze
Gospodarka
Adam Glapiński: Stopy procentowe w dół ewentualnie w drugim kwartale 2025 roku
Gospodarka
Rosja kupuje „przyjazne kraje”. Dostaną miliardy dolarów tanich kredytów