Chińscy inwestorzy niechętnie kupują

W okresie styczeń–maj 2020 r. zagraniczne firmy dokonały w Chinach fuzji i przejęć za 9 mld dol. – podaje Rhodium Group. Po raz pierwszy od ponad dekady to więcej od wartości chińskich fuzji i przejęć za granicą.

Publikacja: 22.06.2020 21:00

Chińscy inwestorzy niechętnie kupują

Foto: Adobe Stock

Wartość wszystkich tego typu transakcji dokonanych przez firmy z Chin w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku wynosiła 6,5 mld dol. Była aż o 88 proc. mniejsza niż w takim samym okresie roku 2019.

Sytuacja mocno więc odbiega od tej z lat 2008–2009, gdy kryzys na Zachodzie stał się okazją do dużych zakupów zagranicznych dokonywanych przez chińskie spółki. Wówczas jednak przyjmowano chińskich inwestorów z nadzieją, teraz z obawami.

„W porównaniu z latami boomu chińskie spółki z globalnymi ambicjami mierzą się obecnie z bardzo odmiennym środowiskiem. Mają do czynienia z kombinacją wysokiego zadłużenia, trudniejszych warunków płynnościowych w kraju, kontrolą Pekinu nad odpływem kapitału i alergią polityczną na chińskie inwestycje za granicą" – piszą analitycy Rhodium Group.

Fuzje i przejęcie dokonywane przez zagraniczne spółki w Chinach utrzymują się natomiast na wysokim poziomie, gdyż m.in. inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Europy korzystają z luzowania chińskich przepisów dotyczących udziałów w miejscowych spółkach. Dotyczy to m.in. branży finansowej.

– Rynek w Chinach jest bardzo duży i mnóstwo inwestorów korporacyjnych patrzy na niego pod kątem długoterminowego rozwoju biznesu – uważa Martin Wong, partner zarządzający w Deloitte China.

„Po raz pierwszy w historii bardziej opłaca się cudzoziemcom kupować w Chinach aktywa z branży technologicznej i przemysłowej, niż budować tam od zera" – zauważają eksperci Rhodium Group.

Wśród dużych transakcji z ostatnich miesięcy były m.in.: przejęcie przez Volkswagena za 1,2 mld dolarów 26 proc. udziałów w produkującej baterie firmie Guoxuan High-Tech, kupno przez Pepsi za 700 mln dol. chińskiego producenta przekąsek Be & Cheery oraz przejęcie za 1 mld dol. przez J.P. Morgan od chińskiego wspólnika udziałów w joint venture w branży funduszy typu mutual.

Gospodarka
Polska w roli regionalnego filaru stabilności
Gospodarka
Korupcja kwitnie w Rosji. Wojna Putina ją tuczy
Gospodarka
Polacy na spotkaniu Grupy Bilderberg. Zamknięta dyskusja elit o wyzwaniach świata
Gospodarka
Jamie Dimon ostrzega przed skutkami ceł Trumpa: To jeszcze nie koniec
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Gospodarka
Negocjacje w sprawie wojny celnej Donalda Trumpa. Propozycje nie do odrzucenia