Pandemiczne podwyżki cen usług napędzają inflację

Firmy obciążone nowymi wymogami sanitarnymi podnoszą ceny usług. W efekcie inflacja przyspieszyła w czerwcu do 3,3 proc. rok do roku z 2,9 proc. w maju.

Aktualizacja: 01.07.2020 09:30 Publikacja: 30.06.2020 21:00

Pandemiczne podwyżki cen usług napędzają inflację

Foto: Adobe Stock

Wstępny szacunek inflacji w czerwcu to spora niespodzianka. Ekonomiści przeciętnie oceniali, że indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł o 2,9 proc. rok do roku, tak samo jak w maju.

Czytaj także: Co najmniej dwa lata rozwoju stracone

W poprzednich miesiącach inflacja konsekwentnie hamowała, m.in. pod wpływem taniejących paliw. W czerwcu spadek cen w tej kategorii zwolnił, co podbiło CPI. Z wstępnych danych GUS wynika jednak, że źródłem niespodzianki była przede wszystkim tzw. inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności, która – jak szacują ekonomiści – sięgnęła 4–4,1 proc. rok do roku. Tak wysoka nie była od 20 lat. W maju wynosiła 3,8 proc.

Czytaj także: Czy Polsce potrzeba słabszej waluty?

– Wiele wskazuje na to, że po odmrożeniu sektora usług i urealnieniu wcześniej szacowanych przez urząd statystyczny cen w wielu sektorach mieliśmy do czynienia z ich istotnym wzrostem. Odroczony popyt konsumpcyjny był na tyle silny, że pozwolił przedsiębiorcom na przerzucenie na konsumentów wyższych kosztów funkcjonowania w nowym reżimie sanitarnym – tłumaczy Adam Antoniak, ekonomista z Banku Pekao. Dotyczy to m.in. usług fryzjerskich, kosmetycznych i medycznych. Podwyżkom cen usług turystycznych sprzyja z kolei silny popyt związany z tym, że z powodu pandemii więcej niż zwykle Polaków spędzi wakacje w kraju.

Większość ekonomistów podtrzymuje jednak swoje dotychczasowe prognozy, wedle których inflacja będzie stopniowo malała pod wpływem recesji wywołanej przez Covid-19 i pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne