Morawiecki: Na lockdown jeszcze poczekamy

Decyzja w sprawie ewentualnego lockdownu nie wcześniej niż pod koniec tygodnia, być może w następny poniedziałek.

Aktualizacja: 10.11.2020 05:05 Publikacja: 09.11.2020 18:52

Morawiecki: Na lockdown jeszcze poczekamy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ogłoszenie lockdownu może nastąpić, gdy liczba zakażeń Covid-19 sięgnie 75 na 100 tys. mieszkańców. To przekłada się na dobową liczbę zakażeń na poziomie blisko 30 tys. Pod koniec zeszłego tygodnia byliśmy blisko tej liczby. W czasie weekendu jednak odnotowano spadek wykrytych zakażeń. W poniedziałek było to 21713.

Czytaj także: Polacy boją się wpływu pandemii na swoje finanse

- Dane po weekendzie nie są reprezentatywne. Zwykle są wtedy niższe - ocenił w poniedziałek wieczorem w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Poczekajmy do czwartku, piątku. Może nawet do poniedziałku - powiedział.

I tłumaczył, że wtedy będzie też wiadomo jakie efekty dały kolejne obostrzenia. - Niektóre z nich zaczęły działać od soboty inne od dziś - mówił premier.

Od soboty zamknięte są sklepy w galeriach handlowych. Wyjątek to sklepy spożywcze, apteki, drogerie, punkty usługowe. Nowe ograniczenia dotyczą handlu. Małe sklepy o powierzchni do 100 m kw. mogą obsługiwać 1 klienta na 10 m kw. W większych sklepach limit pozostaje bez zmian 1 osoba na 15 m kw. Rząd nakazał też zamknięcie sklepów meblowych. Zamknięte są też wszystkie placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie. Hotele mogą przyjmować jedynie osoby podróżujące służbowo.

Premier apelował o przestrzeganie wszelkich obostrzeń, ograniczenie kontaktów towarzyskich i zawodowych. - Gdybyśmy byli bardziej zdyscyplinowani od strony społecznej moglibyśmy stosować mniej kroków po stronie gospodarczej - mówił premier Morawiecki. - Skupmy się na walce z Covid-19, dzięki temu gospodarka ucierpi mniej - dodał.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne