Delegacja Agencji wyjechała do USA na rozmowy z firmami działającymi w Fort Lauderdale, Filadelfii, Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Minneapolis, Mountain View, Seattle, a także w South Jordan. Celem wyjazdu jest promocja Polski jako atrakcyjnego miejsca do lokowania kapitału i prowadzenia działalności gospodarczej. PAIIZ najbardziej zależy na inwestycjach z sektora nowoczesnych usług BSS oraz przedsięwzięć o charakterze badawczo-rozwojowym.

USA to obecnie największe źródło inwestycji zagranicznych, jakie za pośrednictwem PAIIZ napływają do Polski. W portfelu negocjowanych przez Agencję przedsięwzięć na koniec września znajdowało się 37 amerykańskich projektów wartych 413 milionów euro i mogących przyczynić się do powstania ponad 6 tys. nowych miejsc pracy.

Polska jest także największym odbiorcą inwestycji ze Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowo-Wschodniej. Do ubiegłego roku Amerykanie zainwestowali w Polsce równowartość przeszło 90 miliardów złotych. Właśnie w branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz branży badawczo-rozwojowej inwestycji z USA jest szczególnie dużo. Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, w 2014 roku działało w Polsce 156 centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych z amerykańskim kapitałem, które zatrudniały razem ponad 46 tys. osób.

Wartość polskich inwestycji w USA jest natomiast bardzo mała. Z danych zebranych przez ambasadę RP w Waszyngtonie wynika, że obecnie w Stanach Zjednoczonych działa co najmniej 40 polskich firm. Znaczna część podmiotów, które zdecydowały się zainwestować w USA, prowadzi działalność w branży informatycznej i nowoczesnych technologii. Polskie firmy upodobały sobie przede wszystkim Kalifornię, Florydę, Nowy Jork, Georgię i Illinois.

W obecnej dekadzie współpraca inwestycyjna rośnie jednak coraz szybciej. A takie ożywienie w znacznym stopniu pomaga otwierać amerykański rynek dla polskich produktów. Wartość ubiegłorocznych obrotów handlowych Polski z USA przekroczyła 10,3 mld dolarów. Prognozy Ministerstwa Gospodarki zakładają, że tegoroczna wartość wymiany utrzyma się na poziomie 10 mld dol. Według wstępnych danych GUS, polski eksport do USA po 8 miesiącach obecnego roku wyniósł 2,9 mld dol. i był niższy w ujęciu rocznym o 7,7 proc. Wysyłamy tam głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, stanowiące połowę polskiego eksportu na ten rynek.