Polska większym rynkiem zbytu dla Niemiec niż Chiny

Niemieccy eksporterzy sprzedali w pierwszej połowie tego roku więcej towarów do Polski niż Chin, odnosząc pierwszy sukces w realizacji strategii ograniczenia zależności od chińskiego rynku.

Publikacja: 17.08.2024 14:56

Polska większym rynkiem zbytu dla Niemiec niż Chiny

Foto: Bloomberg

Sprzedaż zagraniczna największych niemieckich firm przemysłu maszynowego i samochodowego od dawna jest  filarem potęgi niemieckiej gospodarki, wypracowując pokaźną nadwyżkę w bilansie handlowym. Jednak ostatnie napięcia w stosunkach Chin z Zachodem zmusiła Berlin do zmiany strategii eksportowych.

Polska w pierwszej czwórce 

W rezultacie sprzedaż towarów do Polski zwiększyła się w pierwszych sześciu miesiącach tego roku o 4,6 proc., osiągając wartość 48,4 mld euro. W tym samym czasie eksport do Chin zmniejszył się o 2,7 proc., do 48,2 mld euro – podał niemiecki Komitet ds. Wschodnioeuropejskich Stosunków Gospodarczych, powołując się na wstępne dane niemieckiego urzędu statystycznego.

Tym samym  Polska awansowała na czwartą pozycję w rankingu największych rynków zbytu niemieckiego eksportu, a Chiny spadły na piątą. Nasz kraj w tym zestawieniu wyprzedzają nadal Stany Zjednoczone, Francja i Holandia.

Zachęta do dalszego rozszerzenia Unii

  Cathrina Claas-Muehlhaeuser, szefowa Komitetu, uznała to za znaczący sukces, biorąc pod uwagę konieczność większego zróżnicowania powiązań niemieckiej gospodarki i zmniejszenia jej zależności od Chin.

- To powinna być zachęta dla nowej Komisji Europejskiej i krajów kandydujących do starań o dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód i południowy wschód bez zbędnej zwłoki – powiedziała agencji Reuters.

W pierwszym półroczu Niemcy sprzedały do Europy Wschodniej towary o wartości 145 mld euro, nieco więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, podczas gdy całkowity niemiecki eksport skurczył się.

Gospodarka
Ekonomiści: Donald Trump rozpętał wojnę, której nie może wygrać. Przegra z ekonomią
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Gospodarka
Jakub Borowski: Jesteśmy w stanie obronić się przed ciosem ze strony Donalda Trumpa
Gospodarka
Witold Orłowski: Donald Trump słucha robotników z Detroit, nie laureatów Nobla z ekonomii
Gospodarka
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gospodarka
PIE: Polska gospodarka odczuje amerykańskie cła, ale niezbyt boleśnie