Australia rezygnuje ze złotych wiz dla bogaczy. „Słabe wyniki”

Funkcjonujący od 2012 roku program złotych wiz reklamowany był jako sposób na zwiększenie inwestycji. Przegląd efektów przyciągania bogaczy skłonił rząd Australii do zmiany polityki.

Publikacja: 22.01.2024 13:52

Australia rezygnuje ze złotych wiz dla bogaczy. „Słabe wyniki”

Foto: Bloomberg

Program tak zwanych złotych wiz miał pobudzić inwestycje zagraniczne i innowacje napędzające gospodarkę Australii. Chętni do ich uzyskania musieli zainwestować ponad 5 mln dolarów australijskich (ok. 13,2 mln złotych), by móc zakwalifikować się do programu. W jego ramach od 2012 roku wydano tysiące dokumentów uprawniających do mieszkania w Australii, a 85 proc. pozytywnie rozpatrzonych wniosków dotyczyło obywateli Chin.

Po zakończeniu kolejnego audytu efektów programu znaczących wiz inwestorskich (SIV) rząd postanowił go zakończyć informując, że w zamian zostanie stworzony program mający przyciągać „wykwalifikowanych migrantów” mogących „wnieść ponadprzeciętny wkład”. Głównym podanym powodem zakończenia programu były jednak „słabe wyniki ekonomiczne”. 

Czy system złotych wiz pozwalał na pranie pieniędzy?

- Od lat było jasne, że ta wiza nie zapewnia tego, czego potrzebuje nasz kraj i gospodarka – stwierdziła cytowana przez BBC ministra spraw wewnętrznych Clare O’Neil.

Decyzja rządu została z zadowoleniem przyjęta przez krytyków programu. Już w 2016 dochodzenie rządowe wskazywało, że system „złotych wiz” ma „potencjał prania pieniędzy”, a w 2022 wykryto, że z systemu skorzystali przedstawiciele kambodżańskiego reżimu Hun Sena.

Czytaj więcej

Bogaci Chińczycy uciekają i wywożą ogromne majątki za granicę

- Zbyt długo skorumpowani urzędnicy i kleptokraci używali złotych wiz jako narzędzia do umieszczania swoich nielegalnych funduszy w Australii i ukrywania prawdopodobnie pochodzących z działalności przestępczej dochodów – stwierdził Clancy Moore, szef Transparency International Australia w rozmowie z BBC.

Ulgi podatkowe dla uczestników programu złotych wiz kosztowne dla całego społeczeństwa?

Z rządowego audytu programu wynika również, że system SIV sprowadzał do Australii ludzi niezbyt przedsiębiorczych, a oferowane im ulgi podatkowe były kosztowne dla całego społeczeństwa. Wnioski te poddają w wątpliwość niektórzy zwolennicy programu, którzy wskazują, że większość inwestycji była większa niż minimalna kwota uprawniająca do wejścia do programu.

Australia będzie teraz skupiać się na przyciąganiu rzeczywiście pracujących imigrantów, którzy będą mieli kwalifikacje pożądane w miejscowej gospodarce. Rezygnując z programu złotych wiz kraj ten dołącza do Wielkiej Brytanii, która zrezygnowała z podobnego programu w 2022 w związku z obawami przed napływem nielegalnych pieniędzy z Rosji.

Gospodarka
Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi
Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie
Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?