USA przekazały Ukrainie pieniądze odebrane rosyjskim oligarchom

Po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji, Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pieniądze z majątku skonfiskowanego oligarchom. Trafią na rehabilitację weteranów wojennych. Kreml grozi sądem.

Aktualizacja: 08.09.2023 09:34 Publikacja: 07.09.2023 13:49

Sekretarz stanu USA Antony Blinken

Sekretarz stanu USA Antony Blinken

Foto: PAP/PA

Poinformował o tym sekretarz stanu USA Anthony Blinken na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą. Blinken zaznaczył, że „ci, którzy przyczynili się do agresywnej wojny Putina, muszą za to zapłacić”.

Małofiejew na początek

„Po raz pierwszy przekazujemy Ukrainie aktywa skonfiskowane sankcjonowanym rosyjskim oligarchom, które zostaną teraz wykorzystane do wspierania ukraińskich weteranów wojskowych” - cytuje agencja Unian.

Czytaj więcej

Bruksela dobiera się do rosyjskich aktywów. Ukraińcy dostaną miliardy

Przekazana kwota to 5,4 mln dolarów. Prawdopodobnie chodzi o skonfiskowane - w takiej właśnie liczbie Konstantinowi Małofiejewowi  pieniądze. Małofiejew to oligarcha bliski rosyjskiej cerkwii i reżimowi. Właściciel m.in. Cargrad TV.

Pieniądze mają trafić na wsparcie i rehabilitację ukraińskich żołnierzy rannych w rosyjskiej wojnie. Środki zostaną przekazane Ukrainie w ramach zapowiadanej przez Biały Dom pomocy. Blienken dodał, że Stany Zjednoczone wywierają międzynarodową presję na Rosję, aby powróciła do Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.

Ponadto USA współpracują z Ukrainą nad stworzeniem alternatywnych tras dostaw zboża do innych krajów. Sekretarz stanu zapewnił o niezmienności stanowiska USA w sprawie pomocy dla Ukrainy.

„Moje dzisiejsze przesłanie w imieniu prezydenta USA Joe Bidena do narodu ukraińskiego jest następujące: tak jak wspieraliśmy Was, aby zapewnić przetrwanie Waszemu narodowi przez ostatnie 20 miesięcy, tak będziemy wspierać, gdy będziecie kształtować swoją przyszłość i odbudowywać wolną, bezpieczną, zamożną Ukrainę”.

Czytaj więcej

Kreml bierze się za aktywa zagranicznych inwestorów

Pogróżki Kremla

Kreml natychmiast zareagował „absolutnie negatywnie” na decyzję Białego Domu. Zagroził sądem.

„Doprowadzi to do sporu sądowego. Żaden przypadek nielegalnego zatrzymania nie pozostanie bez naszej odpowiedzi. Każdy przypadek jest oczywiście indywidualny i trzeba poznać szczegóły. Ale to będzie przedmiotem całkiem poważnego postępowania. Po prostu tak tego nie zostawimy. Wiadomo, że w niektórych przypadkach postępowania sądowe już się toczą. Niektórzy z naszych przedsiębiorców odnieśli sukces w różnych krajach” – powiedział rzecznik Pieskow w odpowiedzi na pytanie Kommersant FM podczas telekonferencji prasowej. Nie podał żadnego przykładu takiego „sukcesu".

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku Stany Zjednoczone przyjęły szereg ważnych zmian legislacyjnych. Dzięki tym zmianom majątek skonfiskowany osobom zaangażowanym w rosyjską agresję będzie mógł zostać wykorzystany na wsparcie Ukrainy. 4 lutego 2023 roku po raz pierwszy w historii uzgodniono przekazanie skonfiskowanego rosyjskiego mienia na rzecz odbudowy państwa ukraińskiego.

Sankcje wobec rosyjskich oligarchów

3 grudnia 2022 r. w Wielkiej Brytanii zatrzymano rosyjskiego oligarchę Michaiła Friedmana (Grupa Alfa-bank).
27 grudnia 2022 roku na Ukrainie zajęto majątek bliskiego przyjaciela Putina, rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa o wartości prawie 2 miliardów hrywien. Ustalono lokalizację podziemnych magazynów Federacji Rosyjskiej, w których składowano ponad 160 tysięcy ton ukraińskiej rudy żelaza.
31 stycznia 2023 roku na Ukrainie aresztowano majątek rosyjskiego oligarchy, jednego z największych producentów aluminium na świecie. Łączna wartość przejętego majątku przekroczyła 1 miliard UAH. Środki spółki znalazły się na rachunku depozytowym Państwowej Służby Celnej.
Biuro Prokuratora Generalnego nie podało nazwiska oligarchy, ale zauważyło, że jego holding jest jednym z największych producentów aluminium na świecie (chodzi prawdopodobnie o Olega Deripaskę i UC Rusal -red).
W dniu 7 lutego 2023 roku Izba Apelacyjna Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego odzyskała na rzecz Ukrainy cały majątek Demurinsky Mining and Processing Plant LLC, którego właścicielem jest obywatel Rosji Michaił Szelkow.
8 lutego 2023 roku Ukraina znacjonalizowała aktywa rosyjskiego oligarchy bliskiego Putinowi (chodzi prawdopodobnie o Arkadija Rotenberga od 2014 r objętego sankcjami Zachodu -red).
23 sierpnia 2023 roku wyszło na jaw, że zakłady rosyjskiego oligarchy Andrieja Mołczanowa staną się własnością Ukrainy.
6 września 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił skargę rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpiańskiego i jego żony Galiny na sankcje Unii. Środki ograniczające wobec rosyjskiego małżeństwa zostały podtrzymane. Mają zajęty majątek na terenie Unii, nie mogą tam przebywać ani prowadzić interesów.

Poinformował o tym sekretarz stanu USA Anthony Blinken na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą. Blinken zaznaczył, że „ci, którzy przyczynili się do agresywnej wojny Putina, muszą za to zapłacić”.

Małofiejew na początek

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
OECD: lekka poprawa prognozy dla Europy i świata
Gospodarka
Europa mniej atrakcyjna w 2023 r. dla inwestycji zagranicznych
Gospodarka
Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?
Gospodarka
Agencja S&P Global krytycznie o polityce finansowej Węgier
Gospodarka
20 lat Polski w Unii Europejskiej – i co dalej? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej