Berlin przeciw przekazaniu Ukrainie pieniędzy Rosji. Boi się żądań Warszawy

Władze Niemiec nie poparły planów Komisji Europejskiej przeniesienia zamrożonych aktywów Banku Rosji na Ukrainę. Tłumaczą to trudnościami prawnymi. W rzeczywistości mogą obawiać się precedensu korzystnego dla polskich roszczeń za II wojnę światową.

Publikacja: 26.06.2023 11:24

Berlin przeciw przekazaniu Ukrainie pieniędzy Rosji. Boi się żądań Warszawy

Foto: Bloomberg

„Niemcy wyraziły sprzeciw wobec brukselskich planów nalotu na zamrożone aktywa Banku Rosji w celu ich przekazania na odbudowę Ukrainy” — informuje "Financial Times", powołując się na niemieckich urzędników.

Zdaniem rozmówców gazety, uzyskanie poparcia dla pomysłu jest wątpliwe ze względu na duże ryzyko prawne.

Czytaj więcej

Wielkie koncerny i polskie firmy już inwestują w Ukrainie. Nie boją się rakiet

Pojawienie się „trudnych” kwestii prawnych i finansowych związanych z przekazaniem rosyjskich aktywów potwierdził przedstawiciel niemieckiego MSZ. Jednocześnie podkreślił, że Moskwa „powinna zapłacić stronie ukraińskiej za szkody”, zwracając uwagę na działania Berlina w zakresie blokowania funduszy Rosjanom.

Jedno ze źródeł "FT" uważa jednak, że powód niemieckiego oporu jest zupełnie inny. Przekazanie zamrożonych rosyjskich pieniędzy Ukrainie będzie precedensem dla Polski w kwestii wypłaty żądanych od Niemiec reparacji wojennych, powodując (dla Niemców) „wiele kłopotów”.

Czytaj więcej

Kijów już planuje odbudowę kraju. Ogromna szansa dla polskich firm

Według brytyjskiego dziennika, niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann powiedział, że plan przekazania Ukrainie rosyjskich pieniędzy jest „prawnie niewykonalny”.

„Wyzwanie polega na tym, aby spróbować zdecydować, co jest prawnie ważne i uzasadnione… To trudniejsze, niż ktokolwiek myślał na początkowym etapie” – cytuje gazeta wypowiedź jednego z europejskich dyplomatów.

W minionym tygodniu premier Ukrainy, Denis Szmygal, występując na konferencji w Londynie, zapowiedział, że władze w Kijowie pracują nad tym, by stworzyć „przejrzysty mechanizm” konfiskaty do 500 mld dol. rosyjskich aktywów, informuje agencja Unian.

Czytaj więcej

Kiedy Ukraina będzie gotowa na wejście do Unii Europejskiej?

Ukraińskie władze są też zdania, że KE „mogłaby wykorzystać skonfiskowane rosyjskie aktywa jako zabezpieczenie, pod które mogłaby pożyczać na inwestycje w celu generowania zysków, które byłyby przeznaczone dla Kijowa”.

Według przedstawiciela Komisji Europejskiej Christiana Wieganda, kraje UE w sumie zamroziły ponad 200 miliardów euro aktywów Banku Rosji. Szefowie europejskich MSZ zamierzają omówić tę kwestię na spotkaniu w Luksemburgu w tym tygodniu.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje