Agencja S&P utrzymała rating Francji. Paryż odetchnął z ulgą

Agencja ratingowa S&P Global oszczędziła Francji upokorzenia i nie obniżyła jej oceny wiarygodności kredytowej „AA”, jak to w kwietniu zrobiła też amerykańska Fitch Ratings. Zadowolony minister Bruno Le Maire zachwalał zarządzanie francuskim budżetem

Publikacja: 04.06.2023 18:41

Agencja S&P utrzymała rating Francji. Paryż odetchnął z ulgą

Foto: Filip Frydrykiewicz

S&P utrzymała notę „AA”, ale stwierdziła po normalnym przeglądzie sytuacji, że perspektywy gospodarki francuskiej są ujemne z powodu „oddolnych zagrożeń dla naszej prognozy finansów publicznych Francji w warunkach już dużego zadłużenia rządowego. Potencjalnym czynnikiem wpływającym na obniżenie noty mogłoby być dłuższe spowolnienie działalności gospodarczej albo fiasko zapanowania nad wydatkami publicznymi na skutek znacznych takich wydatków”.

Agencja oceniła, że dostęp do kredytów stał się trudniejszy, a wysoka inflacja wpłynie na aktywność gospodarczą w tym i w następnym roku. Przewiduje, że deficyt budżetowy wyniesie w 2023 r. ok. 5 proc. i zmaleje do 3,8 proc. w 2026 r., a zadłużenie sektora publicznego przekroczy 110 proc. PKB. Pozytywnie ocenia skutki reformy zasiłków dla bezrobotnych i ustawę o reformie emerytur, która wywołała tak duże protesty. S&P Global odnotowała też, że ocenia Francję od 1975 r. i tylko dwa razy obniżyła swą notę, pierwszy raz w 2011 r. zmniejszyła z maksymalną „AAA”.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli