Drastycznie wzrosła liczba Niemców korzystających z Grundsicherung (renta podstawowa dla osób w starszym wieku lub trwale niezdolnych do podjęcia pracy). Głownie dotyczy to starszych osób, których dochody nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania po przejściu na emeryturę. Liczba odbiorców znacznie wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie tylko dlatego, że są nim objęci także uchodźcy z Ukrainy – pisze portal n-tv.de.

Czytaj więcej

Gigantyczny program antyinflacyjny. Scholz przedstawił pakiet o wartości 65 mld euro

Według aktualnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2022 r. podstawowe zabezpieczenie otrzymało około 660 tys. emerytów. Odpowiada to wzrostowi o 12 procent rok do roku. Od września do grudnia 2022 r. liczba odbiorców zabezpieczenia podstawowego wzrosła o około 11 tys.

O podstawowe zabezpieczenie rentowne na starość mogą ubiegać się wszystkie osoby, które przekroczyły granicę wieku uprawniającą do emerytury i których dochody nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania. Od czerwca 2022 r. uchodźcy z Ukrainy w wieku emerytalnym mają również prawo do tych świadczeń na zwykłych zasadach, a nie jak dotychczas z ustawy o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl. Jednak „nie tylko uchodźcy wojenni z Ukrainy, ale także coraz więcej emerytów w tym kraju popada w biedę na starość” – uważa Dietmar Bartsch, lider frakcji Linken w Bundestagu.

W obliczu gwałtownego wzrostu cen żywności i energii jako „katalizatora ubóstwa” odnowa systemu emerytalnego staje się coraz pilniejsza – uważa polityk partii Linken. Poziom emerytur musi zostać podniesiony - uważa Bartsch. „W tym roku konieczna byłaby jednorazowa podwyżka emerytur o dziesięć procent” - dodaje. Ponadto członkowie Linken wzywają w specjalnym komunikacie na oficjalnej stronie internetowej do wprowadzenia „solidarnościowej minimalnej emerytury w wysokości 1200 euro”.