Minister: nowelizacja KSC „w tej kadencji Sejmu”

Wojna o Ukrainę przyniosła wzrost ataków ze strony Rosji i krajów ją wspierających jawnie lub niejawnie, ale nie osłabiła sytuacji Polski w cyberprzestrzeni – zapewnia przedstawiciel KPRM. Nowelizacja o systemie cyberbezpieczeństwa? „Trudna”.

Publikacja: 09.03.2023 15:38

Minister: nowelizacja KSC „w tej kadencji Sejmu”

Foto: Adobe Stock

- Chcielibyśmy jak najszybciej przyjąć tę nowelizację. Jestem przekonany, że jeszcze w tym półroczu dokument ten wyjdzie z rządu – powiedział w czwartek w Sejmie Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o projekcie noweli ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Podał, że kalendarz prac nad KSC przewiduje przyjęcie aktu przez Sejm „jeszcze w tej kadencji”.

Nowelizacja ustawy o KSC jest przygotowywana przez rząd PiS od ponad dwóch lat. Projekt był wielokrotnie modyfikowany przez autorów. Istotnym jego elementem są zapisy o tzw. zaufanych dostawcach infrastruktury telekomunikacyjnej, zaproponowane aby państwo mogło decydować kto może, a kto nie uczestniczyć w budowie sieci, w tym przede wszystkim sieci nowej generacji – 5G. W powszechnym rozumieniu, zapisy te były wprowadzane aby umożliwić eliminację rozwiązań chińskich dostawców (głównie Huawei) z infrastruktury telekomunikacyjnej.

Czytaj więcej

Polscy internauci pozostawieni na pastwę hakerów. Miażdżący raport NIK

W toku prac zapisy w tej kwestii zmieniały się, ale nieszczególnie. Prace nad nowelizacją wydłużyły się za sprawą kolejnych dodawanych do niej pomysłów takich jak budowa Polskiego5G (hurtowej sieci w paśmie 700 MHz z udziałem państwa i operatorów prywatnych), czy powołanie operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa obsługującego państwowe podmioty.

- To trudna legislacja, dotyczy wrażliwych kwestii, nie chcemy wylać dziecka z kąpielą – mówił w czwartek Paweł Lewandowski nie podając, co konkretnie sprawia trudność.

Minister mówił o KSC odpowiadając na pytanie posła Arkadiusza Marchewki (KO) podczas posiedzenia Komisji Cyfryzacji Informatyzacji i Nowoczesnych Technologii poświęconej przygotowaniu państwa na płynące z zagranicy zagrożenia związane z cyberprzestępczością.

Oprócz przedstawiciela KPRM w kompetencji którego jest cyfryzacja na pytania odpowiadał także przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych.

Ważnym kontekstem omawiania tematu odporności państwa na ataki w cyberprzestrzeni w Sejmie jest trwająca wojna o Ukrainę i działania jej uczestników.

Paweł Lewandowski pytany m.in. o statystyki ataków, które można powiązać z agentami państwowymi, od czasu eskalacji działań zbrojnych obiecał odpowiedź na piśmie.

- Był moment, gdy był dramatyczny wzrost takiej działalności. W tej chwili się ona ustabilizowała – powiedział tylko Lewandowski, dodając, że poziom ataków ustabilizował się.

- Główne kierunki są znane: to Rosja i kraje jawnie lub niejawnie ją wspierające. My wiemy z jakich kierunków te ataki przychodzą. Wydaje mi się, że dosyć skutecznie je odpieramy – dodał Paweł Lewandowski nie wymieniając żadnych dodatkowych państw.

Wg niego wojna na Ukrainie nie przyniosła żadnego widocznego osłabienia kraju w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Widoczne ataki DDoS były wg ministra krótkotrwałe i nie przyniosły długoterminowych negatywnych skutków w postaci wypływ danych.

Wg Lewandowskiego, wzrost ataków wynika nie tylko z wojny o Ukrainę, ale także z innych zjawisk, takich jak postępująca cyfryzacja, rozwój internetu rzeczy, sprzętów mobilnych i przesunięcia się przestępczości do internetu.

Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Gospodarka
Stany Zjednoczone nie zbankrutują
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja