Rekordowe obroty Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich

W roku wznieconej przez rosyjski reżim wojny, rozkwitł handel między agresorem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Arabowie nie potępili rosyjskich zbrodni, a rozkręcili biznes, stając się pośrednikami krwawych rosyjskich interesów. Obroty sięgnęły rekordowych 9 miliardów dolarów.

Publikacja: 20.02.2023 16:08

Dubaj, ZEA

Dubaj, ZEA

Foto: Adobe Stock

„Według naszych danych w 2022 roku obroty handlowe między Rosją a ZEA wzrosły o 68 proc. i osiągnęły 9 miliardów dolarów. To rekordowy poziom w historii stosunków między naszymi krajami" - powiedział Denis Manturow, wicepremier i minister handlu Rosji w kuluarach targów bronią IDEX 2023 w Abu Zabi (cytowany przez TASS).

Zjednoczone Emiraty Arabskie były w 2022 r. na pierwszym miejscu wśród krajów świata arabskiego pod względem wymiany handlowej z Rosją – dodał urzędnik.

Czytaj więcej

Rosja to teraz złoty biznes dla Turkish Airlines

Wymianę napędzają rosyjskie firmy, które uciekły z Europy Zachodniej do Dubaju. W 2022 r. Dubaj odwiedziło milion Rosjan, o 60 proc. więcej niż w 2021 r. Wielu kupiło tam nieruchomości. Biznesy przeniosło około 800 rosyjskich firm. Osiem razy więcej w ujęciu rocznym.

Międzynarodowa wystawa broni IDEX-2023 w Abu Zabi została otwarta 20 lutego. Rosyjska zbrojeniówka zaprezentowała tam, według własnych informacji, „ponad 200 próbek broni, sprzętu, amunicji i urządzeń”.

Reżim na Kremlu stara się przypodobać bogatym naftowym emiratom. Wcześniej kilka rosyjskich banków prezentowało produkty depozytowe w dirhamach ZEA. Reżim zapowiedział też zmiany w umowie podatkowej z ZEA. Mają być korzystniejsze dla obu stron.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Gospodarka
Polskiej gospodarce grozi pułapka średniego dochodu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gospodarka
Szef BCC i RDS: „Lex Tusk” to droga do Polexitu
Gospodarka
200 mln zł na informatyczny mózg skarbówki