Zamiast wspólnego komunikatu spotkanie zostało zamknięte oświadczeniem minister Sri Mulyani Indravati z Indonezji, która w tym roku przewodniczy G20. Deklaracja nie jest sygnowana przez to forum. Janet Yellen oświadczyła, że różnice stanowisk uniemożliwiły uzgodnienie wspólnego komunikatu, ale osiągnięto porozumienie o konieczności zajęcia się pogłębiającym się kryzysem żywnościowym — pisze Reuter.

Gospodyni spotkania Sri Mulyani Indravati uznała, że w większości tematów osiągnięto porozumienie, poza wypowiedziami o wojnie w Ukrainie. To był jej zdaniem najlepszy wynik. W indonezyjskiej deklaracji znalazły się dwa akapity dotyczące tematów, w których nie doszło do porozumienia. Osiągnięto je natomiast w wielu innych sprawach, m.in. co do konieczności bezpieczeńswta żywnościowego (G20 powoła forum resortów finansów i rolnictwa, które zajmie się sprawą dostaw żywności i nawozów), stworzenia mechanizmu gotowości do walki z pandemiami (jego finansowaniem zajmie się forum resortów finansów i zdrowia), w pracach nad wdrażaniem wspólnych ram zmniejszania zadłużenia (Common Framework for Debt Treatment), nad globalną umową podatkową, finansowaniem przekształceń w energetyce.

- Świat potrzebuje coraz więcej współpracy. Żaden kraj nie rozwiąże sam tego problemu, bo bezpieczeństwo żywnościowe, energetyka, zmiana klimatu, pandemia — to wszystko jest ze sobą powiązane — stwierdziła minister Sri Mulyani Indravati. W rozmowach na Bali osiągnięto większy postęp od spotkania G20 w kwietniu w Waszyngtonie, gdzie delegacje 5 krajów wyszły z sali protestując przeciwko udziałowi Rosjan. Wtedy również nie było wspólnego komunikatu — stwierdziła CNBC