PIE: Kryzys gospodarczy wywołany wojną będziemy odczuwać przez lata

Wojna oznacza nie tylko katastrofę humanitarną, ale także długofalowe konsekwencje ekonomiczne, które nie ominą Polski – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym raporcie „Warnomics. Gospodarcze koszty inwazji Rosji i Białorusi na Ukrainę”.

Publikacja: 05.04.2022 13:56

Ukraina, Mariupol

Ukraina, Mariupol

Foto: PAP/Abaca/AA/ABACA

Wojna na długie lata obciąża ścieżki rozwojowe państw - zniszczeniu ulega infrastruktura, następuje utrata zasobów gospodarczych, załamuje się funkcjonowanie kluczowych sektorów, a koszty ciążą na rozwoju przez dekady po ustaniu walk.

Jakie będę koszty gospodarcze obecnej wojny przeciw Ukrainie na razie trudno ocenić, ale jak przypominają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, łącznie konflikty zbrojne w latach 1970-2014 obniżyły wielkość gospodarki światowej o 12 proc. Zaś w przypadku Ukrainy w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu i konfliktu w Donbasie średnia utrata PKB w latach 2014-2020 wynosiła ok. 20 proc. Wynikało to w dużej mierze z faktu, iż produkcja przemysłowa w regionie donieckim wynosiła zaledwie 50 proc. poziomu sprzed 2014 r., a w rejonie Ługańska – 35,6 proc.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Gospodarka
Rząd obsypie start-upy pieniędzmi. Chce przełomowych innowacji
Gospodarka
Upadek człowieka, który stworzył forum w Davos
Gospodarka
Niemcy – militarny kolos na (jeszcze) glinianych nogach
Gospodarka
Od czerwca nowe warunki handlu UE z Ukrainą. Jak się zmienią?
Materiał Promocyjny
Zakaz fajerwerków to straty dla gospodarki i zagrożenie bezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku