Reklama
Rozwiń

Kraje Unii Europejskiej będą podnosiły wiek emerytalny

Rząd Angeli Merkel bardzo chłodno przyjął rzuconą przez Bundesbank propozycję podwyżki wieku emerytalnego do 69 lat. Trend jest jednak wyraźny – większość krajów Europy czeka jego podniesienie.

Aktualizacja: 17.08.2016 11:54 Publikacja: 16.08.2016 20:36

Kraje Unii Europejskiej będą podnosiły wiek emerytalny

Foto: Flickr

– Niemiecki rząd trzyma się 67 lat. Emerytura w wieku 67 lat to rozsądne i potrzebne rozwiązanie w świetle trendów demograficznych w Niemczech. Dlatego zostanie ono wdrożone, tak jak to zostało uzgodnione. Czyli krok po kroku – stwierdził Steffen Siebert, rzecznik rządu. Odniósł się w ten sposób do propozycji złożonej przez Bundesbank w jego comiesięcznym raporcie, by wiek emerytalny podnieść w długim terminie do 69 lat.

Niemiecki system emerytalny zmaga się z podobnymi problemami jak inne systemy państw Europy. Rosnąca długość życia i stosunkowo niski przyrost naturalny sprawiają, że emeryci stanowią już ponad 20 proc. populacji Niemiec, a ten odsetek ciągle rośnie. Bundesbank wskazuje ponadto, że systemowi nie sprzyja sytuacja na rynku – bardzo niskie stopy procentowe prowadzą do tego, że fundusze emerytalne osiągają rozczarowujące stopy zwrotu. Potrzebne będą więc reformy w długim terminie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Donald Trump znów wzywa szefa Fedu do dymisji. Zyskał nowego sojusznika w tej walce
Gospodarka
Obowiązki domowe: oszczędność czy zysk? GUS policzył, ile warta jest praca rodzin
Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?