Na koncie Weibo Ren Zepinga, byłego głównego ekonomisty obciążonego długiem giganta nieruchomości China Evergrande Group, które ma 3,6 miliona obserwujących, pojawiła się informacja, że „z powodu naruszenia powiązanych praw i przepisów użytkownik jest obecnie objęty zakazem publikowania” – informuje Reuters.

Nie ma informacji jakie prawo lub przepisy złamał Ren Zeping, ale według agencji konto zostało mu zablokowane na dwa tygodnie.

Czytaj więcej

Chiny: Pożyczka za dziecko - prowincja walczy z niżem demograficznym

Do blokady doszło prawdopodobnie po umieszczeniu przez ekonomistę dwóch wpisów o tym, że „najbardziej pragmatycznym i najskuteczniejszym” sposobem na zwiększenie spadającego wskaźnika urodzeń w Chinach byłoby wydrukowanie przez bank centralny 2 bilionów juanów (314 miliardów dolarów) na fundusz płodności, który miałby być dystrybuowany jako miesięczne płatności gotówkowe dla każde dziecko.

Ren napisał, że gdyby bank centralny zastosował się do jego sugestii, Chiny mogłyby dodać 50 milionów urodzeń w ciągu następnej dekady, podnosząc wskaźnik urodzeń powyżej stopy zastąpienia i zapobiegając spadkowi ogólnej populacji.

Wskaźnik urodzeń w najludniejszym kraju świata od pokoleń jest przedmiotem troski władz. Przez dziesięciolecia władze Chiny narzucały obywatelom ścisłą politykę „jednego dziecka”, aby ograniczyć wzrost populacji.

Jednak w 2020 roku wskaźnik urodzeń spadł do rekordowo niskiego poziomu 8,52 urodzeń na 1000 osób, czyli poniżej 1 proc. – wynika z oficjalnych statystyk za listopad ubiegłego roku, a w maju rząd ogłosił, że pary małżeńskie mogą mieć nawet troje dzieci, aby zwiększyć liczbę urodzeń.

Oba wpisy Rena, który zasłynął z trafnego przewidzenia krachu na chińskiej giełdzie w 2015 roku, pierwotnie opublikowane na jego koncie WeChat i przesłane do Weibo, gdzie wywołały szeroką dyskusję, nie były już dostępne na żadnej platformie w czwartek 13 stycznia. Konto naukowca na WeChat nie zostało zablokowane, ale nie pojawiły się na nim żadne komentarze autora na temat blokady czy kontrowersyjnych, jak się wydaje, wpisów.

Czytaj więcej

Elon Musk ostrzega: cywilizacja upadnie, jeśli nie wzrośnie dzietność
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ