Ruch Polska 2050 zyskał też nowego eksperta ekonomicznego. Prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów - dołącza do zespołu doradców Szymona Hołowni w sferze ekonomii i gospodarki. W 2006 Wojciechowski - krótko - był ministrem finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Zastąpił wtedy Zytę Gilowską. Obecnie jest wiceprezydentem i głównym ekonomistą organizacji Pracodawcy RP.

Czytaj więcej

Prof. Paweł Wojciechowski dołącza do Szymona Hołowni

Szymon Hołownia zapowiedział program bezpieczeństwa dla gospodarki w tym otwarcia parasola ochronnego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zapowiedział też "karniaki", czyli kary, jakie będzie musiało zapłacić państwo za nieterminowe rozpatrywanie wniosków przedsiębiorców.

Hołownia chce też redukcji progów podatkowych, bazy ulg i wprowadzenie jednolitej daniny. Radykalna obniżka podatków ma wprowadzić przejrzystość systemu fiskalnego. Polityk chce też likwidacji tzw. śmieciówek. Jego zdaniem ta rewolucja musi się zacząć od państwa. - Urzędy i ministerstwa nie mogą oferować umów zleceń - powiedział Hołownia.

Polityk chciałby też by 3 proc. VAT trafiało do kas gmin i powiatów. Samorządy w programie Hołowni mają także mieć większy udział w podatku PIT i CIT.

Hołownia chce też radykalnych zmian w mediach. - Ustawowo zabronimy skarbowi państwa posiadania udziałów w spółkach medialnych, elektronicznych i prasowych, za wyjątkiem mediów publicznych – zapowiedział Szymon Hołownia.

Hołownia jest też zwolennikiem wejścia do strefy euro. - Euro musimy wprowadzić, bo jesteśmy w Unii - powiedział lider PL2050. - Odpolitycznimy Bank Centralny, żeby przerwać szczęśliwą passę prezesa Glapińskiego. Nie będę się nad nim znęcał tak, jak on znęca się nad naszą złotówką – stwierdził Hołownia.

Poza tym w programie gospodarczym Ruchu Polska 2050 znalazło się:

wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przed 2027 roku;

zielona transformacja;

zwiększenie kompetencji cyfrowych polskich dzieci i reforma edukacji;

zawieszenie opłaty emisyjnej;

zawieszenie ustawy o Polskim Ładzie;

"zielone światło" dla OZE oraz ułatwienia dla prosumentów i spółdzielni energetycznych;

walka z białymi plamami transportowymi przez inwestycje w kolej oraz transport lokalny.

Ruch Polska 2050 chce też ograniczenie zatrudnienia osób z politycznego nadania w spółkach Skarbu Państwa, karencja urzędników oraz krajowy rejestr osób eksponowanych publicznie, który ma ułatwić weryfikację osób otrzymujących posady w spółkach SP.

- Chcemy i musimy ruszyć do odbudowy zgliszcz, które zostawia nam PiS. My wiemy, jak to zrobić – powiedział Szymon Hołownia na kongresie. Dodał, że "gospodarka to przecież nie liczby, gospodarka to człowiek, jego marzenia i przedsiębiorczość".

Czytaj więcej

Polska 2050 ma pierwszego europosła. Róża Thun dołącza do formacji Hołowni