Róża Thun to deputowana do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji.  W maju 2021 r. europosłanka wystąpiła z Platformy Obywatelskiej.

"Świetna wiadomość - Polska 2050 dołączy do frakcji Odnówmy Europę (Renew Europe), gdy w 2024 r. wprowadzi (do PE) więcej eurodeputowanych" - poinformował w mediach społecznościowych europoseł Billy Kelleher.

"Serdecznie witamy Różę Thun, która dołączyła do nas dzisiaj" - dodał polityk.

Do wpisu dołączył fotografię Szymona Hołowni i poinformował, że lider Polski 2050 brał dziś udział w spotkaniu frakcji.

Róża Thun będzie pierwszym politykiem z Polski we frakcji.

Na konferencji prasowej przewodniczący Odnówmy Europę Stéphane Séjourné powiedział, że przyjęcie Róży Thun zwiększa "prestiż i wagę" frakcji w Parlamencie Europejskim.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia mówił, że jego formacja "bardzo konsekwentnie" buduje w Polsce "nową politykę". - Zalogowaliśmy się już, jeżeli mogę tak technicznie powiedzieć, do polskiego parlamentu, stworzyliśmy tam bardzo prężnie działające koło poselskie; jesteśmy obecni z naszym przedstawicielem w Senacie RP, a dzisiaj przyszedł czas na to, żeby zająć miejsce w Parlamencie Europejskim - mówił.

Czytaj więcej

Paweł Zalewski dołączył do Polski 2050 Szymona Hołowni

Hołownia dodał, że nazwa frakcji "Odnówmy Europę" nawiązuje do tego, czego Europie potrzeba. - Unia Europejska to organizacja (...). Takie organizacje raz na jakiś czas wymagają odnowy i to jest ten moment, w którym UE musi odnowić się, żeby jeszcze sprawniej i jeszcze głębiej integrować europejskie narody, europejskie państwa i budować wspólną przyszłość dla nas wszystkich, sięgającą poza 2050 rok - przekonywał były kandydat na prezydenta, w przeszłości prezenter telewizyjny.

- Rozmawialiśmy z wieloma frakcjami w PE. Renew jest nam najbliższe nie dlatego, że mamy we wszystkim 100 proc. zgodności, ale że kultura polityczna, która panuje w tej rodzinie, że nadzieja, która z niej emanuje, jest nam najbliższa - powiedział Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Róża Thun: Jaką mamy gwarancję, że rząd nie wyda pieniędzy na propagandę?

Róża Thun oświadczyła, że po wystąpieniach Séjourné'a i Hołowni "niewiele można dodać". Podkreśliła, iż jest zadowolona, że może dołączyć do frakcji Odnówmy Europę. Dodała, że Polska 2050 wraz z frakcją są rodziną polityczną w środku Europy i tego, co się w Europie dzieje. - To rodzina polityczna, która będzie wzmacniała to, co robimy w Polsce 2050 - zadeklarowała.