Europosłanka Róża Thun uważa, że obecnie nie mamy gwarancja, że pieniądze z Funduszu Odbudowy zostaną odpowiednio wykorzystane. 

- Chcemy mieć gwarancje, że one będą wykorzystane porządnie, a jeżeli nie mamy niezawisłych sądów, które w razie jakiegoś podejrzenia nie będą mogły zasądzić, nikt nie będzie mógł tych pieniędzy kontrolować, nie będą przestrzegane zasady, to skąd, mamy gwarancje, że te pieniądze nie zostaną znowu wydane na propagandę partyjną - mówiła w rozmowie z RMF FM.

- Muszą trafić do obywateli, przedsiębiorców, którzy ucierpieli w pandemii. Liczę, że rząd pójdzie po rozum do głowy - dodała.

Thun komentowała również piątkowe spotkanie premiera Morawieckiego z Marine Le Pen. Szef polskiego rządu relacjonował wieczorem, że rozmowa dotyczyła tego, jak powinna wyglądać Europa.

Czytaj więcej

Morawiecki po szczycie UE: Dobrze, że jest ten spór

- Premier Morawiecki spotkał się z panią Le Pen, której partia jest finansowana przez Putina. Wiemy wszyscy, że pan premier się z nią spotyka i robią sobie uśmiechnięte zdjęcia. Nie wiem o czym rozmawiali, ale ma powstać front eurosceptyków, czyli jak oni to nazywają suwerennych państw, co wiadomo jest traceniem suwerenności, oddzielanie się od Unii Europejskiej, akt antypatriotyczny - powiedziała Thun.

- Czy Le Pen przez to, że spotyka się z premierem Morawieckim, ma jakiejkolwiek szansę wygrywać we Francji? Szczerzę wątpię. Już nie mówiąc o tym, że również Francuzi zdają sobie sprawę, że potrzebują mocnej Unii - dodała.