Wydział ds. sankcji departamentu skarbu USA (OFAC) zakazał obywatelom i organizacjom amerykańskim udzielać nowych kredytów ministerstwu finansów i państwowemu Bankowi Rozwoju Białorusi oraz kupować nowe obligacje obu organizacji państwowych na okres dłuższy niż 90 dni. Ograniczenia te dotyczą pożyczek i obligacji w dowolnej walucie.
Białoruś jest potężnie zadłużona. Ostatnie dane banku narodowego są z 1 lipca 2021. Wtedy zagraniczne zadłużenie państwa i firm państwowych (gwarantowane przez państwo) wynosiło 27,53 mld dolarów. W ciągu pół roku zwiększyło się o 0,5 mld dol. Ministerstwo finansów Białorusi nie weszło z papierami dłużnymi na rynek zewnętrzny od czerwca 2020 r.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przygotowują plany zniszczenia Unii Europejskiej, przy udziale Polski - oświadczył białoruski dyktator, Aleksandr Łukaszenko, który wziął udział w spotkaniu w resorcie obrony Białorusi.
- Zachodnie rynki długu republiki zostały zamknięte po wyborach prezydenckich i masowych protestach w sierpniu ubiegłego roku. Na krajowym rynku długu prawie nie ma nierezydentów. Nowe sankcje USA nadal będą miały znaczący wpływ na zadłużenie państwa białoruskiego. Skarb Państwa prawdopodobnie straci zdolność pozyskiwania dolarów na rynku krajowym, ponieważ amerykańskie banki korespondencyjne muszą przestać obsługiwać te transakcje - wyjaśnił gazecie RBK Brine O’Toole, były starszy doradca OFAC.
Eksperci podkreślają, że w mocno zależnej od dolara gospodarce białoruskiej tamtejsze ministerstwo finansów emituje nawet dług krajowy, głównie w walutach obcych. Z emisji krajowych obligacji skarbowych w dolarach są nominowane na 2,64 mld dol., czyli 60 całkowitego krajowego zadłużenia reżimu.