Rozwiązanie to dotyczy wszystkich firm, ale najbardziej korzystają na nim banki; głównym celem tych zachęt jest skłonienie silniejszego UniCreditu do kupienia banku MPS ze Sieny. Przedłużenie takich ulg dałoby UniCreditowi więcej czasu na zatwierdzenie kupna wybranych części MPS, o czym trwają rozmowy z resortem finansów od początku sierpnia.

Ulgi podatkowe w obecnej firmie wprowadzone przez rząd do budżetu na 2021 r. pozwalają bankom zamienić po uiszczeniu opłaty na ulgi podatkowe od tzw. odroczonych aktywów podatkowych (DTA) pochodzących z dawnych strat w razie zatwierdzenia umowy o fuzji przez rady nadzorcze albo udziałowców do 31 grudnia 2021. Obecnie resort finansów zastanawia się nad przedłużeniem tego terminu do 30 czerwca 2022 — podały Reuterowi dwie osoby znające sprawę.

UniCredit i MPS nadal negocjują warunki operacji. Wstępnego porozumienia można spodziewać się za kilka tygodni, formalne zatwierdzenie uruchamiające rządowe zachęty będzie wymagać więcej czasu.

Włoski urząd podatkowy wyjaśnił we wrześniu, że z tego mechanizmu można korzystać wielokrotnie w różnych umowach o fuzji, co zdaniem bankierów otwiera drzwi dla trójstronnych fuzji po przedłużeniu zachęt. Na razie resort finansów zamierza zostawić bez zmiany limit zachęt ustalony na wysokości 2 proc. aktywów mniejszego podmiotu zaangażowanego w fuzję. Wcześniej resort chciał zwiększyć zachętę i podwyższyć ten limit do 3 proc., ale ze względów politycznych musiał odłożyć to na półkę, bo zbyt dużo kosztowałoby to. Resort może jednak zmienić w terminie późniejszym ten limit i czas jego obowiązywania. W obecnej postaci kupujący bank ze Sieny zyskałby 2,2 mld euro.

Mechanizm wywołał jednak opory w koalicyjnym rządzie Mario Draghiego, bo wielu ministrów jest przeciwko używaniu pieniędzy podatników do zachęcania banków do fuzji. Mogą więc zablokować poczynania resortu finansów.

Analitycy uważają z kolei takie zachęty za zasadniczy czynnik konsolidacji włoskiego rynku, na którym banki średniej wielkości Banco BMP czy BPER Banca są pod ciągłą presją, by związały się, po przechwyceniu przez Intesa Sanpaolo w 2020 r. UBI, aby umocnić pozycję lidera w kraju. Francuski Credit Agricole przejął w tym roku regionalny bank Creval i skorzystał z ulg podatkowych.