Aktualizacja: 06.02.2015 06:45 Publikacja: 06.02.2015 03:18
Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch
Komisja Europejska przedstawiła w czwartek prognozy gospodarcze dla UE. Są one nieco bardziej optymistyczne niż te zaprezentowane w listopadzie 2014 roku. Według ekspertów Komisji polska gospodarka w 2014 roku rosła w tempie 3,3 proc., co dawało nam drugie miejsce, za Irlandią, a na równi z Węgrami i Maltą. W tym roku produkt krajowy brutto Polski ma się zwiększyć o 3,2 proc. Lepsze od nas mają być tylko Irlandia i Malta.
Prognoza dla Polski jest bardziej optymistyczna, bo okazało się, że mniej ważą dwa negatywne czynniki: kryzys ukraińsko-rosyjski oraz słabszy popyt w strefie euro. Nasza gospodarka rozwija się dynamicznie głównie dzięki silnemu popytowi krajowemu, któremu pomógł wzrost zatrudnienia oraz płac realnych. Lepiej też dzieje się w sektorze przedsiębiorstw, gdzie – częściowo dzięki niższym kosztom finansowania – ruszyły inwestycje. Eksporterom udało się znaleźć nowe rynki zbytu, co skompensowało utratę przychodów w wyniku osłabienia gospodarczego w strefie euro i stanu bliskiego wojnie handlowej z Rosją. W 2016 roku wzrost gospodarczy jeszcze przyspieszy – do 3,6 proc. Wtedy już pełną parą ruszą inwestycje finansowane z nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014–2020, Polska skorzysta też z prognozowanego ożywienia gospodarczego za granicą.
Mija rok pracy koalicji. Przedsiębiorcy liczyli na więcej, ale doceniają niektóre jego działania. Niezmiennie domagają się wicepremiera koordynującego działania gospodarcze rządu.
Rozczarowanie. Tak biznes i eksperci kwitują pierwszy rok rządu Donalda Tuska, choć rozumieją, że miał on pod górkę.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Nawet w grudniu samorządy dokonują nasadzeń nowych drzew. Są to specjalne okazy.
W zbliżające się święta i sylwestra, jak co roku, najwięcej turystów wypoczywać będzie w górach, gdzie wolnych pokojów ubywa z dnia na dzień. Sporym zainteresowaniem cieszą się również miasta organizujące telewizyjne imprezy sylwestrowe - wynika z analizy Nocowanie.pl.
Największy przewoźnik krajów nordyckich, Scandinavian Airlines, po kilku latach przerwy znów będzie latać z Portu Lotniczego Wrocław.
Aktywiści Ostatniego Pokolenia planują kolejną blokadę Wisłostrady w Warszawie. Ma to być „największa akcja w historii”. Urzędnicy nie widzą problemu w wynajmowaniu przybudówce tej organizacji lokalu z zasobów miejskich.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Do piątku mieszkańcy Szczecina mogą odbierać karmniki w siedzibach Lasów Miejskich. Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas