Aktualizacja: 10.05.2015 22:00 Publikacja: 10.05.2015 22:00
Strefy muszą zmienić strukturę, a firmy nastawić się nie na ulgi podatkowe a na czerpanie korzyści z otoczenia gospodarczego.
Foto: Bloomberg
Wartość wszystkich inwestycji zrealizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) na terenie Polski przekroczyła w końcu ub. tygodnia 104,35 mld złotych. Według Ministerstwa Gospodarki średni przyrost inwestycji wynosi 215 zł na sekundę. To oznacza, że każdego dnia zainwestowane nakłady rosną o prawie 18,6 mln zł. To tempo może jednak osłabnąć, bo ulgi podatkowe w strefach w ub. roku zmalały. A same strefy będą musiały się zmienić. Według Banku Światowego ich przyszłością będzie rozwijanie produkcji technologicznie zaawansowanej, nastawionej na ekologię, wspieranej działalnością badawczo-rozwojową.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Wejście Uzbekistanu do WTO, planowane na 2026 r., może stworzyć nowe możliwości dla polskich firm poszukujących nowych rynków zbytu. Dlatego warto już teraz uważnie przyglądać się temu państwu i przeprowadzanym w nim reformom.
Bank Światowy przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości 750 mln dolarów. To pieniądze na reformy potrzebne w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. Nowe pakiety pomocy przygotowały też USA, Japonia i Norwegia.
Globalnym liderem w wielkości przekazów pieniężnych otrzymywanych od swojej zagranicznej diaspory drugi rok z rzędu są Indie. W roku podatkowym 2023–24 (zakończonym w marcu) emigranci hinduscy przelali do ojczyzny rekordową kwotę 107 mld dolarów.
Kluczowe decyzje coraz częściej podejmujemy na podstawie chwilowych emocji rozpalających do białości media społecznościowe, a nie w oparciu o fakty. W polityce gospodarczej to jazda na ścianę.
Nowy raport ekspertów Banku Światowego alarmuje: zmiany w rolnictwie są niezbędne, aby ograniczyć globalne emisje gazów cieplarnianych. Jak osiągnąć ten cel? Bank Światowy proponuje między innymi inwestycje, wspieranie krajów rozwijających się, a także zmniejszenie popytu na żywność pochodzenia zwierzęcego.
Gospodarka światowa jest w lepszym stanie niż zakładano — uważa szefowa MFW przed wiosennym zgromadzeniem generalnym MFW i Banku Światowego. Europejskie firmy potwierdzają w ankiecie EBC skromne ożywienie gospodarki. BŚ uważa, że gospodarka 6 krajów bałkańskich będzie rosnąć w 2024-25 r., ale muszą przyspieszyć tempo reform, by zbliżyć się do Unii Europejskiej.
Były prezes TVP Jacek Kurski zarobił w Banku Światowym 270 tys. dol. netto, a więc ponad milion złotych – poinformowało ministerstwo finansów w odpowiedzi na pytanie Wirtualnej Polski.
Co zagraża dziś na świecie dostępowi do żywności? Bardziej niż naturalne katastrofy ryzyko winduje człowiek – to napięcia polityczne, wojny oraz inflacja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas