„Regulowane rynki akcji pełną rolę społeczną i gospodarczą, która musi być utrzymana w czasach niepewności. Giełdy odgrywają kluczową role w kształtowaniu kursów i cen, przejrzystości i płynności. Uniemożliwienie im pełnienia tej funkcji miałoby ogromny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale i na całe społeczeństwo” – czytamy w oświadczeniu FESE. Dodano jednocześnie, że już wcześniej rola giełd poddana była egzaminowi, choćby w czasie kryzysu finansowego – kiedy ograniczone zostały inne źródła płynności, rynki giełdowe z powodzeniem funkcjonowały. „Obecna sytuacja w niczym się nie różni, a giełdy powinny nadal funkcjonować, by chronić zaufanie. Członkowie FESE kierują się nadrzędną zasadą przejrzystości i obiektywizmu, szczególnie w obecnych chwilach niepewności” – przekonuje Federacja.
Czytaj także: Filipiny jako pierwsze na świecie zamykają giełdę
Poniżej kolejne punkty oświadczenia Europejskiej Federacji Giełd:
1 – Z perspektywy technicznej i operacyjnej rynki nadal funkcjonują w sposób ustrukturyzowany i przejrzysty pomimo skrajnych warunków wynikających z kryzysu związanego z wirusem Covid-19. Przyjęte mechanizmy kontrolne i ograniczenia działają w zwykłym trybie, zapewniając elastyczność konieczną, by sprostać potrzebom rynku. Uruchomiono plany awaryjne, gwarantujące funkcjonowanie zgodne z planem, również w ramach „pracy z domu”.
2 – Uporządkowane funkcjonowanie rynków finansowych – Stały napływ wiadomości nieprzerwanie zmienia wycenę papierów wartościowych ze strony inwestorów i tworzy konieczność dynamicznego rebilansowania portfeli. Zgodnie z oczekiwaniami, obecny kryzys będzie dostarczać zarówno informacji niekorzystnych, np. decyzji o zawieszaniu obrotów, jak i informacji sprzyjających, np. dotyczących wpływu ważnych planów wsparcia ze strony rządów. Inwestorzy muszą dostosować się do zmiennych warunków ekonomicznych, a w zmiennych warunkach na rynku szczególnie istotne są mechanizmy kontrolne wprowadzone w systemach obrotu, gdyż automatyczne limity pozwalają inwestorom przyswoić nowe informacje. W ogólnym ujęciu wycena ryzyka musi nadal być przejrzysta, dostępna i wiarygodna we wszystkich klasach aktywów, dzięki czemu inwestorzy mogą dokonywać wyceny portfeli i podejmować świadome decyzje inwestycyjne i decyzje o zabezpieczeniu w aktualnych zmiennych warunkach.