Dziś spotkanie Rady Giełdy z przedstawicielami brokerów zrzeszonych w Izbie Domów Maklerskich. Szefowie biur liczą, że osoby nadzorujące GPW pomogą w rozwiązaniu sporu z władzami warszawskiego parkietu dotyczącego poziomu opłat transakcyjnych. W dyskusji wziąć udział mają także reprezentanci Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Skarbu Państwa.
Brokerzy argumentują, że władze giełdy ich kosztem starają się maksymalizować wartość spółki. Prezes GPW Ludwik Sobolewski argumentuje z kolei, że dla inwestorów ważniejsza od nominalnego poziomu opłat jest płynność rynku i różnica między ofertami kupna i sprzedaży.
W pierwszym wywiadzie na stanowisku wiceministra skarbu – udzielonym „Parkietowi" – Paweł Tamborski przyznaje, że przygląda się narastającemu konfliktowi z niepokojem i deklaruje, że GPW wciąż pełnić powinna funkcję misyjną. Jego zdaniem remedium na obecną patową sytuację może być rozszerzenie składu Rady Giełdy o reprezentantów rynku.
Wiceminister deklaruje jednocześnie, że prywatyzacja giełdowa w dalszym ciągu stanowi priorytet dla rządu – szczególnie że rynek kapitałowy jest znowu „w fazie transakcyjnej". Najważniejszą transakcją na ten rok jest prywatyzacja Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin.
MSP planuje także ofertę publiczną Polskiego Holdingu Nieruchomości. W razie słabszej wyceny spółki alternatywą jest pozyskanie partnera z branży zarządzania nieruchomościami, który objąłby mniejszościowy pakiet.