Jej ak­cje w Pa­ry­żu zdro­ża­ły o 9,24 proc. Tech­nip (9,98 mld dol. war­to­ści ryn­ko­wej), do­staw­ca rur, plat­form i sprzę­tu wy­do­byw­cze­go po­in­for­mo­wał o zwięk­sze­niu w IV kw. ub. roku war­to­ści za­mó­wień o 7,1 proc. do łącz­nie 16,58 mld eu­ro, z cze­go 8,6 mld przy­pa­dło na sprzęt do pra­cy pod wo­dą.

Spół­ka za­po­wie­dzia­ła zwięk­sze­nie dy­wi­den­dy za 2013 r. o 10 proc., do 1,85 eu­ro na ak­cję i po­in­for­mo­wa­ła, że dys­po­nu­je  za­so­ba­mi go­tów­ko­wy­mi net­to 663 mln eu­ro.Kwar­tal­ny zysk net­to zma­lał o 9,1 proc., do 134,5 mln eu­ro, ope­ra­cyj­ny o 13,4, do 207,23 mln, a ob­ro­ty wzro­sły o 8 proc., do 2,48 mld.

Pre­zes Thier­ry Pi­len­ko oce­nia ostroż­nie, że w mi­nio­nej de­ka­dzie naj­więk­sze fir­my naf­to­we no­to­wa­ły dwu­cy­fro­wy wzrost wyników, podczas gdy te­raz jest to 5–6 proc. Prze­cięt­na w bran­ży mo­że być nie­co wyż­sza dzię­ki fir­mom na­ro­do­wym i nie­za­leż­nym, któ­re więcej in­we­stu­ją.

Ana­li­ty­cy z So­cie­te Ge­ne­ra­le uzna­li, że o notowaniach Technip bę­dą de­cy­do­wały trzy elementy: du­ża pu­la za­mó­wień w IV kw., znacz­nie lep­sza sy­tu­acja z za­so­ba­mi go­tów­ki i dy­wi­den­da wyż­sza od spo­dzie­wa­nej. Nie­po­ko­ją ich tyl­ko kosz­ty: przy za­trud­nie­niu 40 tys. lu­dzi kosz­ty sta­łe mo­gą być pro­ble­mem w tym ro­ku i w na­stęp­nym.

—reu­ters, p.r.