Dywidendowy sezon mocno się rozkręcił. Już 100 spółek zapowiedziało wypłaty

Już niemal sto spółek notowanych na warszawskiej giełdzie zapowiedziało wypłaty dla akcjonariuszy. Niektóre oferują dwucyfrowe stopy dywidendy. Na które firmy warto postawić?

Publikacja: 08.05.2023 16:16

Dywidendowy sezon mocno się rozkręcił. Już 100 spółek zapowiedziało wypłaty

Foto: Adobe Stock

Ponad jedną trzecią zyskał od jesieni 2022 r. indeks spółek dywidendowych, WIG-div. Do rekordowych poziomów z października 2021 r. brakuje mu już tylko 8 proc. Na GPW spółki właśnie wkroczyły w najgorętszy dywidendowy sezon. Za nami już okres publikacji raportów za 2022 r., a to z reguły jest okazja do tego, żeby zarząd wypowiedział się w sprawie podziału zysku. Niektóre spółki zdążyły już nawet uchwalić dywidendę. Przykładem jest PCC Rokita, której akcjonariusze zdecydowali o przeznaczeniu 428,2 mln zł na nią, co daje 21,57 zł na akcję. Wypłata nastąpi 10 maja, a dniem uchwalenia prawa był 5 maja.

Natomiast zdecydowana większość spółek jest jeszcze przed tym terminem (lub nie jest on jeszcze znany). W tym miesiącu warto mieć na uwadze takie firmy jak Eurotel, Śnieżka, Budimex, Ulma Construction, Oponeo czy Boryszew. W każdej z nich jeszcze w maju przypada dzień ustalenia prawa do wypłaty. W Eurotelu będzie to 10 maja. Spółka 24 maja wypłaci 41 mln zł, co daje 10,95 zł na akcję i przy poniedziałkowym kursie oznacza imponującą ponad 14-proc. stopę dywidendy. Zdecydowanie niższa, w okolicach 2,8 proc., będzie ona w Śnieżce. Tam na akcję przypadnie 2 zł (wcześniej zarząd rekomendował 1,45 zł). Dniem dywidendy będzie 16 maja, a wypłaty 31 maja.

Czytaj więcej

RPP stóp nie zmieni, ale może zmienić kurs złotego

Wyższą stopę, w okolicach 5-6 proc. zaoferują inwestorom Budimex i Ulma. Ten pierwszy 5 czerwca zamierza wypłacić akcjonariuszom 17,99 zł na walor, a proponowany dzień dywidendy to 25 maja. Z kolei w przypadku Ulmy dywidenda ma wynieść 3,81 zł na akcję. Walne zgromadzenie będzie podejmować uchwałę 17 maja. Proponowany dzień nabycia prawa do dywidendy to 25 maja, a wypłata miałaby nastąpić 8 czerwca.

Również na 17 maja zwołano walne zgromadzenie w Oponeo. Proponowana kwota to 1,4 zł na akcję, dzień dywidendy 26 maja, a wypłaty 5 czerwca.  Tegoroczna stopa dywidendy w Oponeo oscyluje w okolicach 3,3 proc. Aż trzy razy wyższa jest natomiast w Boryszewie. On na akcję 5 czerwca chce wypłacić 0,74 zł. Proponowany dzień ustalenia prawa do wypłaty to 29 maja.

Tradycyjnie największe wartościowo kwoty wypłacą spółki z WIG20, m.in. PZU. Zarząd ubezpieczyciela proponuje wypłatę 2,4 zł na akcję, czyli łącznie niemal 2,1 mld zł. Oznacza to ponad 6-proc. stopę. Proponowanym dniem ustalenia prawa jest 7 września, a wypłata ma nastąpić trzy tygodnie później.

W sektorze finansowym co do zasady hojne są także Bank Pekao i Bank Handlowy. Zarząd Pekao zarekomendował w 2023 r. przeznaczenie na dywidendę 958 mln zł, czyli 3,65 zł na akcję. Z kolei walne zgromadzenie Banku Handlowego zdecydowało już o wypłacie (nastąpi 15 maja) 9 zł na walor, czyli prawie 1,2 mld zł.

Solidną kwotę chce wypłacić też PKN Orlen. Według rekomendacji zarządu ma to być 6,4 mld zł, czyli 5,5 zł na akcję. Przy aktualnym kursie oznacza to niemal 9-proc. stopę.

Rok 2023 będzie pod względem dywidend udany, choć gospodarka hamuje, a inflacja nadal jest wysoka. Duże giełdowe firmy z tymi zawirowaniami radzą sobie jednak całkiem dobrze. Problemy mają małe przedsiębiorstwa, co potwierdza liczba niewypłacalności w I kwartale 2023 r. Tylko 10 proc. niewypłacalnych firm miało obroty rzędu kilku–kilkunastu milionów złotych, a śladowy odsetek stanowiły firmy jeszcze większe – wynika z danych Allianz Trade.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Giełda
Zwycięstwo sprzedających
Giełda
Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji
Giełda
W Warszawie handel na pół gwizdka
Giełda
Udany finisz zmiennego tygodnia
Giełda
GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury