Aktualizacja: 18.03.2025 05:43 Publikacja: 28.11.2022 09:51
Protest antyrządowy w Pekinie
Foto: AFP
Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, tracił podczas poniedziałkowej sesji ponad 4 proc., a zamknął się 1,675 proc. na minusie. Chiński indeks Shanghai Composite spadł o 0,8 proc. Większość europejskich indeksów giełdowych zaczęła sesję od umiarkowanych spadków, a ropa gatunku WTI taniała o 3 proc. Jej cena spadła rano poniżej 74 USD za baryłkę i była najniższa od grudnia 2021 r.
Do gwałtownych protestów przeciwko restrykcjom pandemicznym doszło w wielu chińskich metropoliach. Często przeradzały się one w zamieszki. Ludzie wyszli protestować na ulicach m.in. w Pekinie, Szanghaju, Wuhan i Lanzhou. Studenci zastrajkowali na wielu uniwersytetach. Fala protestów zaczęła się w piątek w Urumczi, stolicy Okręgu Autonomicznego Sinciang. Zamieszki wybuchły tam po tym, jak w pożarze, w dzielnicy objętej lockdownem, zginęło 10 osób. Restrykcje pandemiczne przeszkodziły w ich uratowaniu. Chińskie państwowe media nałożyły blokadę informacyjną na falę protestów. W państwowej prasie pojawiły się za to w poniedziałek artykuły wskazujące na konieczność uczynienia restrykcji pandemicznych bardziej ukierunkowanymi i efektywnymi oraz zniesienia tych, które przestały być potrzebne.
Końca zwyżek na warszawskiej giełdzie jak na razie nie widać. Mamy znów rekordy hossy głównych indeksów.
Kolejny dzień i kolejny mocny popytowy akcent na GPW. Indeks dużych spółek kończy tydzień na szczycie obecnej fali hossy.
Spółka podała wyniki za zeszły rok i nakreśliła perspektywy na 2025 r. Dla inwestorów ważną informacją jest zapowiedź możliwego skupu akcji.
W obliczu poprawiających się nastrojów na zagranicznych rynkach akcji w środę krajowe indeksy podjęły kolejną próbę odbicia.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Brak jasności co do strategii nowej administracji oraz obawy przed recesją w USA mocno uderzyły w Wall Street, a szczególnie w akcje gigantów technologicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Według informacji Bloomberga we wtorek UE i Wielka Brytania podejmą rozmowy o zajęciu zamrożonych rosyjskich aktywów.
Izrael we wtorek nad ranem wznowił ataki powietrzne na cele związane z Hamasem w Strefie Gazy. Strona palestyńska informuje, że w atakach zginęło co najmniej 200 osób.
Kreml jeszcze nawet nie wyraził zgody na zawieszenie broni, a już nie zgadza się na siły pokojowe z Europy. Ale zdecydowanie prezydenta Macrona wywarło wrażenie na władcach Rosji.
Ciekawe, co ustalono za zamkniętymi drzwiami w Dżuddzie, gdy spotkały się delegacje USA i Ukrainy? Bo gdy drzwi były otwarte – jak w Białym Domu – okazało się to raczej wulgarne.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Lider partii Front Krzysztof Tołwiński zebrał już kilkanaście tysięcy podpisów potrzebnych do startu w wyborach. Jeśli uda mu się zarejestrować, będzie prawdopodobnie najbardziej prorosyjskim kandydatem w historii polskich elekcji prezydenckich.
Donald Trump od początku drugiej kadencji w Białym Domu walczy z inicjatywami związanymi z kryzysem klimatycznym, tymczasem Amerykanie wykazują coraz większe zrozumienie dla problemu zmian klimatycznych i deklarują zaufanie do naukowców w tym zakresie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas