Kupujący na spadkach uratowali Wall Street. Na co wskazuje analiza techniczna?

Ten tydzień może być nerwowy na rynkach akcji. Inwestorzy spodziewają się, że amerykański bank centralny (Fed) odpali bazookę podnosząc oprocentowanie najbardziej od dwóch dekad.

Publikacja: 03.05.2022 09:03

Kupujący na spadkach uratowali Wall Street. Na co wskazuje analiza techniczna?

Foto: Bloomberg

Pierwszą sesję maja uratowali dip buyers, czyli inwestorzy kupujący na spadkach.

Dzięki nim indeks Standard&Poor’s500 odrobił stratę w wysokości 1,7 proc. i finiszował nad kreską.

Ciężar negatywnych czynników stał się tak przytłaczający, że odbicie może być blisko, komentował Marko Kolanovic, strateg nowojorskiego banku JP Morgan Chase.

Kolanovic i jego zespół zwracają uwagę na ostatni sondaż Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (American Association of Individual Investors) z którego wynika, że nastroje tej grupy są najgorsze od początku marca 2009 roku, kiedy światowy kryzys finansowy osiągnął dołek.

Apetyt drobnych inwestorów na ryzyko skutecznie osłabiły takie czynniki jak obawy przed spowolnieniem gospodarczym, wysoka inflacja oraz coraz bardziej agresywna retoryka Fedu, wylicza Bloomberg.

Wprawdzie wielu strategów nie wyklucza chwili wytchnienia po ostatniej wyprzedaży, ale są też sceptycy wątpiący w trwałość ewentualnego odbicia ze względu na liczne czynniki ryzyka.

„Kiedy odwracamy kartkę kalendarza na maj możemy dostrzec krótkoterminowe odbicie z powodu wyprzedania, ale jednocześnie są też powody do obaw” - napisał w raporcie dla inwestorów JC O’Hara, główny analityk techniczny MKM Partners.

Podkreśla on, że wskaźniki techniczne obejmujące dłuższy okres nie są jeszcze wystarczająco wyprzedane, aby można było mówić o przekonującym sygnale kupna.

Co więcej, zakłada, że zarządzający dopiero zaczęli uwzględniać w cenach mnożniki recesyjne i rynek wciąż może być przewartościowany.

Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Giełda
Udany finisz zmiennego tygodnia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Giełda
GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury
Giełda
Ludwik Sobolewski, były prezes GPW: Skończyła się romantyczna era GPW