Prezydent Xi Jinping ogłosił plany na Międzynarodowych Targach Handlu Usługami mówiąc, że chce stworzyć miejsce dla zorientowanych na usługi i innowacyjnych przedsiębiorstw. Nie powiedział jednak, kiedy planowane jest uruchomienie parkietu. Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) opublikowała oświadczenie krótko po przemówienie Xi Jinpinga, w którym stwierdziła, że ​​jej kierownictwo jest podekscytowane tą perspektywą.

„Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą robić wielkie rzeczy” - stwierdziła CSRC.

Chiny mają już dwie giełdy, ale znajdują się one w Szanghaju i Shenzen, z dala od Pekinu. Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju, która powstała w 1990 r., skupia głównie spółki o dużej kapitalizacji, w tym przedsiębiorstwa państwowe, banki i firmy energetyczne. Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen ma większy odsetek firm technologicznych oraz małych i średnich firm.

CSRC poinformowało, że system notowań na giełdzie będzie podobny do rynku STAR w Szanghaju, który jest postrzegany jako chińska odpowiedź na amerykański rynek Nasdaq.

To także drugi raz, kiedy Xi Jinping osobiście ogłosił inicjatywę giełdową. W 2018 r., gdy szalała wojna handlowa między USA a Chinami, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju prezydent Chin poinformował o utworzeniu rynku STAR. Od tego czasu na tym parkiecie zadebiutowało ponad 300 firm technologicznych, których łączna kapitalizacja wynosi ponad 4,7 bln juanów (728 mld USD).