Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Aktualizacja: 26.06.2019 17:35 Publikacja: 26.06.2019 17:35
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Takiego ruchu w energetyce nie było na giełdzie od dawna. Od początku lutego tego roku WIG-energia przebywał bowiem w trendzie spadkowym i licząc do dołka z pierwszej połowy maja stracił w trzy miesiące aż 29 proc. Warto jednak spojrzeć na wykres tego indeksu z szerszej perspektywy. Widać wówczas wyraźnie, że trwające od kilku dni odbicie zaczęło się testem 2030 pkt, czyli dołka z września ubiegłego roku. - Idea dynamicznej kontry po wielu miesiącach systematycznych spadków jak najbardziej miała prawo się zmaterializować. Konsolidacja na poziomie zeszłorocznego dołka przypomina nieco układ podwójnego dna. Popyt zaczyna obecnie tworzyć presję na jej górne ograniczenie, a opuszczenie tego ruchu bocznego górą otworzy drogę do rozwinięcia korekty po spadkach z poprzednich tygodni – komentował sytuacje w tej branży Tomasz Gessner, analityk Efix DM. W tym kontekście ostatnia zwyżka może być początkiem silniejszego ruchu. Na razie napędzają go spółki o największej kapitalizacji. To akcje branżowych gigantów - PGE, Enei, Tauronu i Energii zyskiwał w środę po ponad 5 proc. Jak na duże spółki, charakteryzujące się relatywnie niższą zmiennością, to bardzo pokaźny ruch. Szukając przyczyn fundamentalnych tego skoku eksperci wskazują na rekomendacje. Agencja Bloomberg poinformowała, że analitycy Citi podnieśli zalecenia dla Enei i Tauronu z „neutralnie” do „kupuj”. Piotr Dzięciołowski, ekspert Citi, uważa, że wartość rynkowa obu firm jest na „ekstremalnie niskich poziomach”.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Krajowe indeksy akcji po dwóch godzinach od startu wtorkowej sesji zamykają europejską tabelę. Spadki sięgają po...
Wzrost napięć na linii USA-Chiny sprawił, że na warszawskiej giełdzie stroną aktywniejszą byli sprzedający. Dzię...
Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” rusza z nowym wskaźnikiem rynkowym. Będzie on pokazywał nastawienie anality...
Po panice z piątkowego wieczoru, w poniedziałek przyszło uspokojenie na światowych rynkach akcji. Inwestorzy lic...
Po krótkotrwałej panice z piątkowego wieczoru, w poniedziałek na giełdy przyszło uspokojenie. Powszechnie uwierz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas